притисни ентер »

Денес уште една средба Заев-Касами За уставните измени, Мицкоски ги повика пратениците на консултации
Денес уште една средба Заев-Касами За уставните измени, Мицкоски ги повика пратениците на консултации

Денес уште една средба Заев-Касами За уставните измени, Мицкоски ги повика пратениците на консултации

За 15 часот е одложена седницата на која што треба да се гласа за уставните измени, првично закажана за 12 часот. Седницата е одложена, како што велат пратеници од власта за САКАМДАКАЖАМ.МК, поради средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на тетовското крило на Беса Билал Касами на која што треба да разговараат за надминување на блокадата на уставните

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за договор околу уставните измени, особено во делот на дефинирање на државјанството. Поради тоа Заев и

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Фото: Игор Бансколиев Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

Сѐ уште течат преговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса Биљал Касами за договор околу уставните измени. Седницата за уставни промени веќе трет ден постојано се одложува поради немањето 2/3 мнозинство кое ќе даде зелено светло на уставните промени кои како предлог до Собранието ги достави Владата. Денеска во 12 часот требаше да продолжи

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

Сѐ уште течат преговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса Биљал Касами за договор околу уставните измени. Седницата за уставни промени веќе трет ден постојано се одложува поради немањето 2/3 мнозинство кое ќе даде зелено светло на уставните промени кои како предлог до Собранието ги достави Владата. Денеска во 12 часот требаше да продолжи

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување на измените на Уставот. Седницата почна во средата кога премиерот Зоран Заев имаше експозе за уставните

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Сè уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Веќе еден час пратениците чекаат да почне седницата за уставните измени која беше закажана за денеска во 12.00 часот. Од Собранието нема официјално информација зошто седницата не почнува на време, но неофицијално оттаму дознаваме дека е презакажана за во 15.00 часот. Од владејачкото мнозинство велат дека почетокот дефинитивно ќе биде пролонгиран. Причината