притисни ентер »

АЕК стигна до „два од два“ во Струга, тесно надигран шведски Гуиф
АЕК стигна до „два од два“ во Струга, тесно надигран шведски Гуиф

АЕК стигна до „два од два“ во Струга, тесно надигран шведски Гуиф

Грчкиот претставник на традиционалниот турнир во Струга, екипата на АЕК, ја запиша втората победа. Вечерва тимот на Димитрис Димитрулиас во ефикасен натпревар го надигра Ескилстуна Гуиф од Шведска 31-30 (19-14). По славјето над Бутел, Грците рутински го одиграа и вториот натпревар на турнирот. Се играше брзо и ефикасно во првиот дел, а со одлични последни

Швеѓаните ја прокоцкаа шансата во последниот напад: А.Е.К. е прв финалист на турнирот „Струга 2019“

Швеѓаните ја прокоцкаа шансата во последниот напад: А.Е.К. е прв финалист на турнирот „Струга 2019“

Последниот натпревар од вториот ден на ракометниот турнир „Струга 2019“ им припадна на грчките ракометари, А.Е.К. Атина го совлада претставникот од Шведска Гуиф Ескилстуна со 31-30 и се пласираше во финалето на 47. издание на најстариот македонски ракометен турнир. На самиот почеток А.Е.К. постигна два погодоци и ја презема контролата над резултатот,

Алушовски: Не сакам да бидеме турнирска екипа – формата ја темпираме за ЛШ

Алушовски: Не сакам да бидеме турнирска екипа – формата ја темпираме за ЛШ

Уште во првиот натпревар на турнирот во Струга екипата на Еурофарм Работник се наметна како фаворит број 1 за триумф. Со 35-22 го победи Пролетер и почна да ја бруси формата за новата сезона во СЕХА Лигата и во ЕХФ Лигата на шампионите. „Нас не ни е приоритет да победиме тука без разлика што сме фаворити. Јас не сакам да бидеме турнирска екипа, да

Алушовски: Добро е што уште играме пријателски, мора да сме поцврсти во одбрана

Алушовски: Добро е што уште играме пријателски, мора да сме поцврсти во одбрана

Македонскиот вицешампион Еурофарм Работник успешно го започна учеството на 47. Меѓународен ракометен турнир во Струга, со победа над српски Пролетер Зрењанин со 35-22 (17-11). „Фармацевтите“ делуваа моќно и сигурно од почетокот од крајот на натпреварот и утре со домаќинот Струга ќе разигруваат за првата позиција во групата. Тренерот Стевче Алушовски

Еурофарм Работник ја оправда фаворитската улога: Победа над Пролетер како загревање на струшкиот турнир

Еурофарм Работник ја оправда фаворитската улога: Победа над Пролетер како загревање на струшкиот турнир

Вториот ракометен ден на струшкиот турнир започна со победа на уште еден македонски преставник. Македонскиот вицепрвак Еурофарм Работник го совлада српскиот претставник Пролетер Зрењанин со  и ја најави својата кандидатура за трофејот. На ракометното игралиште покрај Охридското езеро, „фармацевтите“ започнаа фуриозно и со 3-0 веќе го најавија токот

Еурофарм си поигра со Пролетер на стартот на турнирот во Струга

Еурофарм си поигра со Пролетер на стартот на турнирот во Струга

Екипата на Еурофарм Работник со победа го отвори традиционалниот турнир во Струга и во дуелот со српски Пролетер извојува сигурен триумф (35-22). Битолчани влегоа на овој меч како големи фаворити и ја оправдаа улогата. Цел меч се играше брз ракомет, а македонскиот претставник диктираше темпо на игра и градеше константна предност која на крајот достигна

Еурофарм Работник го „демолира“ Пролетер

Еурофарм Работник го „демолира“ Пролетер

Еурофарм Работник забележа победа на првиот меч на струшкиот турнир, откако го совлада Пролетер со 35-22 (17-11). Битолскиот тим доминираше во текот на целиот натпревар, противникот во ниту еден момент не се закани посериозно. Избраниците на Стевче Алушовски за кратко време во првото полувреме обезбедија сигурна позитива (7-3, 8-4), потоа се искачија

Еурофарм Работник го „демолира“ Пролетер

Еурофарм Работник го „демолира“ Пролетер

Еурофарм Работник забележа победа на првиот меч на струшкиот турнир, откако го совлада Пролетер со 35-22 (17-11). Битолскиот тим доминираше во текот на целиот натпревар, противникот во ниту еден момент не се закани посериозно. Избраниците на Стевче Алушовски за кратко време во првото полувреме обезбедија сигурна позитива (7-3, 8-4), потоа се искачија

Струга со сигурна победа над Пролетер го отвори турнирот на домашен терен

Струга со сигурна победа над Пролетер го отвори турнирот на домашен терен

Домаќинот Струга го отвори 47-издание на традиционалниот турнир во својот град со сигурна победа над српски Пролетер 25-20 (11-8). Тренерот Илија Темелковски може да биде задоволен од изданието на своите ракометари. Тие тргнаа со серија од 5-2, а предноста ја одржуваа во текот на цело прво полувреме. Противникот имаше неколку блесоци и ја намалуваше

Пролетер, АЕК и Гуиф ќе им ги пореметуваат сметките на мак-клубовите на Струшкиот турнир

Пролетер, АЕК и Гуиф ќе им ги пореметуваат сметките на мак-клубовите на Струшкиот турнир

„Шест тимови, еден шампион“ - вечерва започнува 47-то издание на традиционалниот меѓународен ракометен турнир Струга 2019, кој до в сабота ќе се одржува на отвореното игралиште „Наумче Мојсовски“. По минатогодошното проширување, оваа година турнирот се враќа во формат од шест екипи поделени во две групи (1 и 2). Првата група ја сочинуваат домаќинот