притисни ентер »

Мекинро: Светот останува без суперѕвезда
Мекинро: Светот останува без суперѕвезда

Мекинро: Светот останува без суперѕвезда

Поранешниот прв светски тениски рекет, Џон Мекинро смета дека на тенисот негативно се одразува отсуството на членовите од „големата тројка“ од најголемите турнири. Федерер имаше пауза од 13 месеци, Надал есеноска го пропушти САД опен, а сите тројца (Надал, Федерер, Ѓоковиќ) го пропуштија Мастерсот во Мајами. Оваа можност ја искористија младите тенисери,

Мекинро: Светот останува без суперѕвезда

Мекинро: Светот останува без суперѕвезда

Поранешниот прв светски тениски рекет, Џон Мекинро смета дека на тенисот негативно се одразува отсуството на членовите од „големата тројка“ од најголемите турнири. Федерер имаше пауза од 13 месеци, Надал есеноска го пропушти САД опен, а сите тројца (Надал, Федерер, Ѓоковиќ) го пропуштија Мастерсот во Мајами. Оваа можност ја искористија младите тенисери,

Турнирите не се толку интересни без Новак, Рафа и Рожер

Турнирите не се толку интересни без Новак, Рафа и Рожер

Поранешниот грен слем шампион, Џон Мекинро, смета дека турнирите не се премногу интересни кога на нив не учесуваат најдобрите тенисери на денешницата, Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер. Мастерсот во Мајами беше првиот турнир од серијата 1000 на кој не учествуваа ниту Ѓоковиќ, ниту Надал ниту Федерер уште од Париз 2004 година. Нивното отсуство

Изненадување од Мадрид: Федерер ќе игра во шпанската престолнина

Изненадување од Мадрид: Федерер ќе игра во шпанската престолнина

По тринаесет месеци пауза, Роџер Федерер се врати на терените во Доха. Таму беше поразен од Николоз Башиашвили во четвртфиналната фаза. Веднаш по турнирот швајцарскиот тенисер одново замина на пауза. Прашање беше дали ќе се појави за време на сезоната на земјена подлога. Одговорот пристигна од Мадрид, каде се очекува поранешниот светски рекет број

АТП Мастерсот во Мадрид го најави Новак Ѓоковиќ

АТП Мастерсот во Мадрид го најави Новак Ѓоковиќ

АТП Мастерсот во Мадрид го најави Новак Ѓоковиќ Организаторите на тенискиот Мастерс во Мадрид, денеска ја објавија листата на учесници на турнирот и на неа изненадувачки се најде името на првиот тенисер на АТП листата Србинот Новак Ѓоковиќ Српскиот тенисер ја освои титулата во 2019 година, додека турнирот во Мадрид не се одржа во 2020 година поради

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Мастерсот во Мадрид, а тоа го потврдија и организаторите, кои објавија список со учесници на турнирот. Во Мадрид ќе играат и Рафаел Надал, Роџер Федерер, Доминик Тим, Данил Медведев, Стефанос Циципас и уште неколку квалитетни тенисери. Турнирот е закажан за период од 2 до 9 мај. We

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Мастерсот во Мадрид. Организаторите го објавија списокот на учесници на турнирот и Ѓоковиќ се наоѓа на листата. Новак освои титула во Мадрид во 2019 година, а овој турнир не се одржа во 2020 година поради пандемијата со коронавирус. Во Мадрид ќе играат и Рафаел Надал, Роџер Федерер,

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Органзаторот на Мастерсот во Мадрид, денеска ја објави листата на учесници на годинешниот турнир и на неа се наоѓа името на првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер ја освои титулата во 2019 година, додека турнирот не се одржа во 2020 година поради пандемијата на коронавирусот. Покрај Ѓоковиќ, на Мастерсот во Мадрид кој ќе

Ѓоковиќ, Надал и Федерер го потврдија својот настап во Мадрид

Ѓоковиќ, Надал и Федерер го потврдија својот настап во Мадрид

Доколку повторно нема откажувања во последен момент, Мастерсот во Мадрид ќе собере три тениски суперsвезди, првпат по Мелбурн во 2019 година. Организаторите на турнирот денеска објавија дека Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер го потврдиле учеството. Така беше и минатиот месец, пред Мајами, па на крајот сите се откажаа. Турнирот во Мадрид започнува

Ние младите не сме подготвени за Ѓоковиќ, Надал и Федерер

Ние младите не сме подготвени за Ѓоковиќ, Надал и Федерер

Отсуството на Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер на Мастерсот во Мајами го искористија младите тенисери за да дојдат до голем трофеј. На крајот триумфираше Полјакот Хуберт Хуркач кој во финалето го победи Јаник Синер од Италија кој треба да биде еден од предводниците на новата генерација тенисери. Токму 19-годишниот Синер зборуваше колку младите