притисни ентер »

Владата најавува амбициозна економска агенда
Владата најавува амбициозна економска агенда

Владата најавува амбициозна економска агенда

Сега треба многу работа дома, започнуваме нов економски и реформски поход за просперитетна и растечка економија. Премиерот Зоран Заев ден по гласањето на уставните измени кои произлегуваат од Договорот со Грција најави реализирање на сериозни мерки зацртани во економската агенда. Ги повика министерите, директорите, градоначаниците и сите административци

Владата најавува силен фокус на економијата од денеска

Владата најавува силен фокус на економијата од денеска

Embedded video for Владата најавува силен фокус на економијата од денеска Од денеска почнуваме со работа, посочи примиерот Заев по вчерашното гласање на уставните измени. По завршувањето со политичкиот поход, најави економски реформски поход. Реализација  на сериозни мерки кои се зацртани во годинешната економска агенда, со која очекува  зголемување 

СМЕНЕТО Е САМО ПАКУВАЊЕТО: Северна на Заев на дното по сите параметри

СМЕНЕТО Е САМО ПАКУВАЊЕТО: Северна на Заев на дното по сите параметри

Низок животен стандард, високи цени, задолжување на државата, длабоко распространета корупција, заробена правна држава. Македонија по речиси сите параметри е земја која е позиционирана на самото дно. Стандардот и натаму останува најголем проблем за граѓаните, кои се жалат дека едвај врзуваат крај со крај. Минималната плата порасна но не е ниту половина

Заев: Ќе расте минималната плата, во 2019 плус плата за секое семејство

Заев: Ќе расте минималната плата, во 2019 плус плата за секое семејство

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција истакна дека и во 2019. ќе се зголеми минималната плата. - Ја градиме Македонија, градиме инфраструктура, подобар живот, се покачува повторно минималната плата. Секое семејство ќе има плата плус, истакна Заев. Додаде дека ќе има историски проекти за економијата и за сите инвеститори да ја препознаат

Заев: Ќе растат платите во Северна Македонија

Заев: Ќе растат платите во Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција истакна дека и во 2019. ќе се зголеми минималната плата. – Ја градиме Македонија, градиме инфраструктура, подобар живот, се покачува повторно минималната плата. Секое семејство ќе има плата плус, истакна Заев. Додаде дека ќе има историски проекти за економијата и за сите инвеститори да ја препознаат

Премиерот Заев во телевизиско интервју: 2019 ќе биде економска година за Македонија

Премиерот Заев во телевизиско интервју: 2019 ќе биде економска година за Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, во синоќешното телевизиско интервју го потврди очекувањето дека 2019 ќе биде економска година за Македонија. Премиерот Заев ги посочи досегашните нови 16 странски инвестиции, државната поддршка за 250 домашни компании, растот на платите од 5.6 проценти, околу 40-те илјади нови вработувања, зголемувањето

Заев: 2019 ќе биде економска година за Македонија, одлични шанси за голем економски раст преку НАТО и ЕУ

Заев: 2019 ќе биде економска година за Македонија, одлични шанси за голем економски раст преку НАТО и ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, во синоќешното телевизиско интервју го потврди очекувањето дека 2019 ќе биде економска година за Македонија. Премиерот Заев ги посочи досегашните нови 16 странски инвестиции, државната поддршка за 250 домашни компании, растот на платите од 5.6 проценти, околу 40-те илјади нови вработувања, зголемувањето

ВМРО-ДПМНЕ контра Заев: Проекциите на Владата ниту се кредибилни, ниту точни

ВМРО-ДПМНЕ контра Заев: Проекциите на Владата ниту се кредибилни, ниту точни

Проекциите на Владата ниту се кредибилни, ниту точни. Македонија со СДСМ во 2017 година доживеа стагнација на економијата со нула проценти раст, во период кога Заев ветуваше раст од 5%. СДСМ ветуваше економски раст од 5% во сите години од нивниот мандат,втора година од власта на СДСМ, а не сме ни блиску до 5%. Проекциите за раст на економијата во 2019

ВМРО-ДПМНЕ: Проекциите на Владата ниту се кредибилни, ниту точни

ВМРО-ДПМНЕ: Проекциите на Владата ниту се кредибилни, ниту точни

Проекциите на Владата ниту се кредибилни, ниту точни. Македонија со СДСМ во 2017 година доживеа стагнација на економијата со нула проценти раст, во период кога Заев ветуваше раст од 5%. СДСМ ветуваше економски раст од 5% во сите години од нивниот мандат,втора година од власта на СДСМ, а не сме ни блиску до 5%. Проекциите за раст на економијата во 2019