притисни ентер »

Словенците не му можеа ништо, голот на Кристопанс за летонска историја!
Словенците не му можеа ништо, голот на Кристопанс за летонска историја!

Словенците не му можеа ништо, голот на Кристопанс за летонска историја!

Ракометната репрезентација на Летонија за првпат во својата историја обезбеди учество на едно континентално натпреварување, откако синоќа во клучниот натпревар славеше над фаворизираната Словенија со 25-24. Убедливо прва ѕвезда на паркетот беше вардарецот Даинис Кристопанс, кој постигна повеќе од половина голови за својот национален тим (13). Во негова

Криштопанс ја потопи Словенија и обезбеди прво ЕП за Летонија

Криштопанс ја потопи Словенија и обезбеди прво ЕП за Летонија

Даинис Криштопанс ја заврши сезоната на највисоко ниво, одигрувајќи ги веројатно и најдобрите натпревари во дресот на Вардар на фајнл-фор турнирот во Келн. Во тој стил продолжи да ги реализира и репрезентативните обврски, откако вечерва и донесе победа на Летонија против Словенија во квалификациите за ракометното Европско првенство. Летонците славеа

Криштопанс сам ја однесе Летонија на прво историско Европско

Криштопанс сам ја однесе Летонија на прво историско Европско

Во спортот во последно време сме сведоци на луди пресврти и подвизи. Така вечерва ракометната селекција на Летонија, земја во која кошарката е апсолутно спорт број 1, ја совлада Словенија со 25-24 и се пласираше на Европско за првпат во историјата. Најефикасен беше Вардаровиот горостас Даинис Криштопанс со дури 13 гола! На табелата Словенија и Летонија

Криштопанс ја одведе Летонија до историско ЕП, пред нив падна Словенија!

Криштопанс ја одведе Летонија до историско ЕП, пред нив падна Словенија!

Ракометната репрезентација на Летонија направи огромно изненадување и за прв пат во својата историја се пласираше на Европско првенство по победата над Словенија од 25-24. Еден од најзаслужните играчи на Вардар за титулата во Лигата на шампионите, десниот бек Даинис Криштопанс го предводеше тимот со 13 погодоци и беше најзслужен за овој неверојатен

Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

ВИДЕО: Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство Машкиот ракометен национален тим на Летонија за првпат ќе игра на едно Европско првенство, а вардаровиот бек Даинис Кристопанс е оној кој го предводеше тимот кон историскиот успех. Летонија со 24:23 (14:10) славеше над Словенија во претпоследното коло од групата 4, нанесувајќи му го првиот

Кристопанс ја “среди“ Словенија, Летонија првпат ќе игра на ЕП!

Кристопанс ја “среди“ Словенија, Летонија првпат ќе игра на ЕП!

Репрезентацијата на Летонија на свој терен славеше голема победа против Словенија во квалификациите за престојното Европско првенство. Предводени од моќниот вардарец Даинис Кристопанс, Летонците успеаја да стигнат до голема радост после напорна борба и неизвесна завршница. Домашните победија со 25:24, а имаа водство и иницијатива речиси низ целата

Кристопанс ја пишува историјата и на Летонија, првпат на ЕП

Кристопанс ја пишува историјата и на Летонија, првпат на ЕП

Машкиот ракометен национален тим на Летонија за првпат ќе игра на едно Европско првенство, а вардаровиот бек Даинис Кристопанс е оној кој го предводеше тимот кон историскиот успех. Летонија со 24:23 (14:10) славеше над Словенија во претпоследното коло од групата 4, нанесувајќи му го првиот пораз на главниот фаворит во друштвото, со што воедно букираше