УЕФА не му прости за испадите во пенал серијата: Суспендиран голманот Мартинез

Емилијано Мартинез можеби не беше исклучен во пенал серијата во дуелот против Лил, меѓутоа голманот на Астон Вила доби суспензија од УЕФА, и нема да брани на првиот меч од полуфиналето во Лигта на Конференции против Олимпијакос. Европската куќа на фудбалот се реши да го суспендира поради провоцирање на домашната публика. Мартинез на споменатиот натпревар

УЕФА го суспендира Емилијано Мартинез

Голманот на Астон Вила, Емилијано Мартинез, поради суспензија ќе го пропушти првиот полуфинален натпревар од Конференциската лига против Олимпијакос, потврди Европската фудбалска унија (УЕФА). Мартинез, во четвртокот, во реваншот од четвртфиналето против Лил доби жолт картон во 39. минута, а втор жолт картон при изведувањето на пенали поради неспортско

Доби два жолти картони на еден меч, но немаше црвен картон, за на крајот сепак да добие суспензија

Голманот на Астон вила Емилијано Мартинес беше херојот на тимот во елиминацијата на Лил во четвртфиналето од Конференциската лига на УЕФА. Овој двомеч мораше да се решава на пенали, откако по 210 минути на теренот беше нерешено 3:3. Токму во пенал рулетот Мартинес успеа да одбрани два пенали и беше најзаслужен што неговиот тим е во полуфиналето на