притисни ентер »

Федерер против Надал го собори рекордот на Иванишевиќ
Федерер против Надал го собори рекордот на Иванишевиќ

Федерер против Надал го собори рекордот на Иванишевиќ

Швајцарецот Роџер Федерер го победи Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон, но постави и нов рекорд по бројот на ас сервиси на третиот Грен Слем. Федерер против Надал запиша 1398 ас, а 49 на турнирот во петтиот гем од првиот сет. Пред натпреварот, за да го помине рекордот на екс тенисерот Горан Иванишевиќ, му недостасуваа седум, а тој имаше 14. Иванишевиќ

Федерер и неговите рекорди на Вимблдон

Федерер и неговите рекорди на Вимблдон

Кога си Роџер Федерер и кога твојата професионална кариера трае дваесетина години ниту еден рекорд односно резултат не е недостижен. Во редот на оние достигнувања кои летово му се достапни на Федерер на Вимблдон е и рекордот на ас сервиси на овој турнир. Досега рекордот е во сопственост на Горан Иванишевиќ, кој своевремено застана на 1397 ас сервиси,

Федерер го собори рекордот на Иванишевиќ по бројот на асови на Вимблдон

Федерер го собори рекордот на Иванишевиќ по бројот на асови на Вимблдон

Ветеранот Роџер Федерер(37) покажа дека годините за него се само бројка. Во денешното полуфинале, тој одигра во висока форма и го доби дуелот со Рафаел Надал (3:1) за да обезбеди место во неделното финале. Во текот на првиот сет, кој го доби по тај-брејкот, швајцарскиот ас испиша нов рекорд на Грен слем турнирот на трева. Тој го постигна 1389 ас поен

Федерер застана пред Иванишевиќ и сега има најмногу асови во историјата на Вимблдон

Федерер застана пред Иванишевиќ и сега има најмногу асови во историјата на Вимблдон

Ветеранот Роџер Федерер покажа дека годините за него се само бројка. Во денешното полуфинале, тој одигра во висока форма и го доби дуелот со Рафаел Надал за да обезбеди место во неделното финале. Во текот на првиот сет, кој го доби по тај-брејкот, швајцарскиот ас испиша нов рекорд на Грен слем турнирот на трева. Рекордот на легендарниот Горан Иванишевиќ