притисни ентер »

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Направете вкусен појадок или вечера, рецептот кој не излегува од мода. СОСТОЈКИ: неколку парчиња леб 2 јајца 100 мл. кисела вода 3 лажици брашно сол и масло ПОДГОТОВКА: Се сече лебот на кришки, се двојат белките од жолчките. Се матат белките во снег, а жолчките со кисела вода, сол и брашно. Се додаваат постепено и белките. Се загрева тава со масло

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода Направете вкусен појадок или вечера, рецептот кој не излегува од мода. СОСТОЈКИ: неколку парчиња леб 2 јајца 100 мл. кисела вода 3 лажици брашно сол и масло ПОДГОТОВКА: Се сече лебот на кришки, се двојат белките од жолчките. Се матат белките во снег, а жолчките со кисела вода, сол и брашно. Се додаваат

[РЕЦЕПТ] Домашен плетен леб со урда и спанаќ

[РЕЦЕПТ] Домашен плетен леб со урда и спанаќ

Состојки: 1 кг брашно 1 коцка квасец 2 лажички шеќер сол 150 мл вода 150 мл млеко 100 мл масло 2 јајца 200 г спанаќ 1 кромид, исечкан 150 г урда Подготовка: Прво квас од квасецот, малку од млекото, шеќерот и топла вода. Додадете неколку лажици и брашното. Откако смесата ќе се раствори, по околу 20 минути, додадете го постепено останатото брашно, млеко,

Мекиците со јогурт се готови за 10 минути: Омилен доручек за целото семејство!

Мекиците со јогурт се готови за 10 минути: Омилен доручек за целото семејство!

Подгответе вкусни мекици за доручек – се прават за 10 минути, а се јадат уште побрзо! Состојки: 500 мл млеко, 1 квасец, 1 прашок за печиво, 4 јајца, 1 лажица сол, 200 мл јогурт, 1 кг брашно Подготовка: Ставете брашно, јајца, прашок за печиво, сол и млеко со квасец и замесете тесто како за кифли, да не е тврдо. Добро измесете и ставете во вангла намастена