притисни ентер »

Хрватска прв четвртфиналист во Дејвис Купот
Хрватска прв четвртфиналист во Дејвис Купот

Хрватска прв четвртфиналист во Дејвис Купот

Тениската селекцијата на Хрватска е првата која обезбеди пласман во четвртфиналето на Дејвис Купот. Во првиот осминафинален меч одигран во Торино, Хрватите славеа победа над домашната селекција на Италија со 2-1. Борна Гојо го доби првиот меч против Сонего со 2-1, а возврати Синер кој со 2-1 беше подобар од Чилиќ. Победникот беше решен во мечот во