притисни ентер »

ТФТ не го помина првото коло во квалификациите за ФИБА Лига на шампиони
ТФТ не го помина првото коло во квалификациите за ФИБА Лига на шампиони

ТФТ не го помина првото коло во квалификациите за ФИБА Лига на шампиони

Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ синоќа загуби од Кемниц соо 96:77 во првото коло од квалификацискиот турнир за пласман во ФИБА Лигата на шампиони. Клубот од скопско Тафталиџе лошо го отвори натпреварот и веќе на крајот на првата четвртина имаше 10 поени негатива (14:24), До полувремето германскиот претставник предноста ја зголеми на 18 разлика

ТФТ не го помина првото коло во квалификациите за ФИБА Лига на шампиони

ТФТ не го помина првото коло во квалификациите за ФИБА Лига на шампиони

Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ синоќа загуби од Кемниц соо 96:77 во првото коло од квалификацискиот турнир за пласман во ФИБА Лигата на шампиони. Скопје, 22 септември 2022 (МИА) – Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ синоќа загуби од Кемниц соо 96:77 во првото коло од квалификацискиот турнир за пласман во ФИБА Лигата на шампиони. Клубот од

ТФТ не го помина првото коло во квалификациите за ФИБА Лига на шампиони

ТФТ не го помина првото коло во квалификациите за ФИБА Лига на шампиони

Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ синоќа загуби од Кемниц соо 96:77 во првото коло од квалификацискиот турнир за пласман во ФИБА Лигата на шампиони. Клубот од скопско Тафталиџе лошо го отвори натпреварот и веќе на крајот на првата четвртина имаше 10 поени негатива (14:24), До полувремето германскиот претставник предноста ја зголеми на 18 разлика

Лига на Шампиони во Скопје – атракции и забивања на теренот, но недостасуваше публика

Лига на Шампиони во Скопје – атракции и забивања на теренот, но недостасуваше публика

ТФТ ги донесе квалификациите за Лигата на Шампиони на ФИБА во Скопје, но настапот во нив го заврши во четвртфиналето откако не успеа да ја помине првата пречка наречена Кемниц Најнерс. Бундеслигашот кој важеше за апсолутен фаворит ја потврди својата улога на паркетот, одигрувајќи одлично прво полувреме пред се во одбраната. Натпреварот го отсликаа

ТФТ парираше само едно полувреме и брзо го заврши европскиот сон

ТФТ парираше само едно полувреме и брзо го заврши европскиот сон

Сонот нарече Лигата на шампиони завршува за ТФТ во квалификациите, откако македонскиот претставник не успеа да парира онака како што посакува поради фаворизираниот ривал кој допатува во Скопје. Кемниц умешно го искористи извонредното отворање на мечот и во првите две четвртини создаде убедлива предност за мирно второ полувреме, позитива од 18 поени

Германско славје во Скопје: Кемниц преголем залак за ТФТ

Германско славје во Скопје: Кемниц преголем залак за ТФТ

ТФТ не успеа да приреди сензација и да слави против фаворизираниот Кемниц во квалификациите за Лигата на Шашмпиони на ФИБА. Македонскиот состав потфрли во првото полувреме па и покрај тоа што одигра одлично во вторите 20. минути, истите не беа доволни за целосен камбек со што „црно-белите“ мораа да се задоволат со пораз од 77-96. Агресивната одбрана

Германскиот Кемниц пресилен за ТФТ во ФИБА Лигата на шампионите

Германскиот Кемниц пресилен за ТФТ во ФИБА Лигата на шампионите

Германскиот Кемниц пресилен за ТФТ во ФИБА Лигата на шампионите Ф.К. Пред 22 секунди ТФТ не успеа да го изненади германскиот Кемниц/фото: facebook.com/TFTbasketballTEAM Македонскиот кошаркарски клуб ТФТ вечерва во четвртфиналето на квалификацискиот турнир за ФИБА Лигата на шампионите во Скопје во СЦ „Борис Трајковски“ загуби од Кемниц со 77:96 (14:24,

СМИЛКОВСКИ: Можеби звучи налудничаво, но задоволен сум

СМИЛКОВСКИ: Можеби звучи налудничаво, но задоволен сум

Тренерот на ТФТ, Боро Смилковски го оцени како позитивен настапот на неговиот тим во дуелот со Кемниц, на стартот од квалификациите за Лигата на шампионите. Освојувачот на Купот на Македонија е елиминиран, но во дуел со екипа од далеку поквалитетна лига и во меч во кој долго време се држеше. Со оглед на тоа што Кемниц е најсилна екипа со која се сретнал

ТФТ скапо ја продаде кожата

ТФТ скапо ја продаде кожата

Освојувачот на Купот на Македонија, ТФТ доживеа елиминација во четвртфиналето од квалификацискиот турнир за Лигата на шампионите, но пружи голем отпор против фаворизираниот бундеслигаш Кемниц. Германскиот тим победи со 96-77, но на помалку од две минути пред крајот разликата изнесуваше само 12 поени… Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК .

Смилковски: Сигурен сум дека ТФТ ќе добие многу од ова искуство

Смилковски: Сигурен сум дека ТФТ ќе добие многу од ова искуство

Освојувачот на Купот на Македонија , ТФТ , храбро прифати да биде организатор на квалификацискиот турнир за групната фаза во кошаркарската Лига на шампиони, но се сопна уште во првата фаза. Во четвртфиналната пресметка во Скопје, тимот од Тафталиџе немаше решение за германски Најнерс Кемниц, кој со доминантна игра уште од самиот старт славеше победа