притисни ентер »

Суки Меденчевиќ претседател на стручното жири на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола
Суки Меденчевиќ претседател на стручното жири на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Суки Меденчевиќ претседател на стручното жири на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Суки Меденчевиќ, кинематографер од Босна и Херцеговина е годишен претседател на меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“ кој од 16 до 21 септември ќе се одржува во Битола. Меденчевиќ магистрирал кинематографија на Националната филмска школа во Прага, а во моментов предава на неколку американски школи и институти во Њујорк и Лос Анѓелес. Меденчевиќ

Македонската премиера на филмот „Сестри“ на Дина Дума ќе го отвори 42. ИФФК „Браќа Манаки“

Македонската премиера на филмот „Сестри“ на Дина Дума ќе го отвори 42. ИФФК „Браќа Манаки“

Македонската премиера на филмот „Сестри“ на Дина Дума ќе го отвори 42. ИФФК „Браќа Манаки“ Тони Димков Пред 1 минута Режисерката Дина Дума и продуцентката Марија Димитрова со Специјалната награда на Карлови Вари Македонската премиера на филмот „Сестри“, добитник на Специјална награда на Карлови Вари, на 16 септември ќе го означи почетокот на 42. издание

Успешните македонски филмови „Сестри“ и „Северен Пол“ на 42. „Браќа Манаки“

Успешните македонски филмови „Сестри“ и „Северен Пол“ на 42. „Браќа Манаки“

„Се приспособивме на околностите. Друштвото на филмските работници на Македонија како основоположник на фестивалот одлучи дека мора да има фестивал. Намерата беше тој да ѝ се врати на Битола. Годинава имаме ОФФ-фест програма и филмови кои се кремот на годинашната програма. Нашата цел е Битола да ја направиме позната во светот преку овој фестивал, имаме

Проекција на дигитално реставрираниот антологиски филм „Кој тоа таму пее“ во Кинотека

Проекција на дигитално реставрираниот антологиски филм „Кој тоа таму пее“ во Кинотека

Утре (среда, 15 септември) во 20 часот, во летното кино „Мирно лето“ ( Кинотека) ќе се одржи проекција на култната комедија на Слободан Шијан од 1980-та година „Кој тоа таму пее“ (Ко то тамо пева / Who Is Singing Over There). Станува збор за нова, дигитално реставрирана копија на филмот кој своевремено беше прогласен за најдобра комедија на сите времиња

Проекција на антологискиoт „Кој тоа таму пее“ утревечер во Кинотека

Проекција на антологискиoт „Кој тоа таму пее“ утревечер во Кинотека

Филмот за „скапаниот“ автобус на фирмата „Крстиќ и синот“ со кој група патници се обидува, преку низа перипетии и комични ситуации, да стигне до Белград токму пред нацистичкиот напад на Југославија во април 1941 г. – своевремено беше добитник на повеќе домашни (Златна арена за Александар Берчек во Пула) и странски филмски награди и признанија (Кан

Проекција на дигитално реставрираниот антологиски „Кој тоа таму пее“ во среда во Кинотека

Проекција на дигитално реставрираниот антологиски „Кој тоа таму пее“ во среда во Кинотека

Утре (среда,15 септември), во 20.00 во летното кино „Мирно лето“ ( Кинотека), во рамки на „Скопје филм фестивал класик“, ќе се одржи проекција на култната комедија на Слободан Шијан од 1980-та година – КОЈ ТОА ТАМУ ПЕЕ (Ко то тамо пева / Who Is Singing Over There). Станува збор за нова, дигитално реставрирана копија на филмот кој своевремено беше прогласен

Суки Меденчевиќ претседател на стручното жири на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Суки Меденчевиќ претседател на стручното жири на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

– Суки Меденчевиќ, кинематографер од Босна и Херцеговина е годишен претседател на меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“ кој од 16 до 21 септември ќе се одржува во Битола. Меденчевиќ магистрирал кинематографија на Националната филмска школа во Прага, а во моментов предава на неколку американски школи и институти во Њујорк и Лос Анѓелес.

„Паркети“ и Виктор Апостоловски ќе раскажуваат филмови на „Браќа Манаки“

„Паркети“ и Виктор Апостоловски ќе раскажуваат филмови на „Браќа Манаки“

Битола се подготвува за фестивалот „Браќа Манаки“. Годинава Битола ќе живее за филмот, ќе раскажува за филмот, ќе пее за филмот. Моџо, „Паркети“, Виктор Апостоловски и уште многу други битолчани одбраа по една филмска тема и на промотивниот пулт на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филм, слично на раскажувањето кое во минатото го правеле старите

На отворањето на „Браќа Манаки“ проекција на филмот „Сестри“

На отворањето на „Браќа Манаки“ проекција на филмот „Сестри“

Со проекција на македонскиот филм „Сестри“ в четврток на 16 септември ќе започне годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Фестивалот ќе се одржува согласно протоколите за заштита од ковид-19. – Многу водиме сметка на тоа протоколите да бидат почитувани, да бидеме во согласност со она што го објавија и ќе го објавуваат од Комисијата за заразни

ИФФК „Браќа Манаки“ подготвени за новото фестивалско издание во Битола

ИФФК „Браќа Манаки“ подготвени за новото фестивалско издание во Битола

Организаторот на ИФФК „Браќа Манаки“ е подготвен за новото фестивалско издание кое годинава ќе се одржи со препорачни ковид-мерки, а тоа значи дека на ниту еден фестивалски настан нема да може да се присуствува без потврда за извршена вакцинација или прележан ковид, согласно упатството од Министерството за здравство. Свеченото отворање на фестивалот