притисни ентер »

Историска сезона за Одермат
Историска сезона за Одермат

Историска сезона за Одермат

Швајцарецот Марко Одермат и официјално е велеслалом светски шампион. На денешната трка во Золде тој го освои првото место и со тоа се искачи и официјално на првото место во генералниот поредок испишувајќи историја откако со 2024 бода го надмина рекордот на Херман Мајер по најмногу освоени бодови во една сезона. Второто место на денешната трка му припадна

Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја

Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја

Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја со денешната победа во велеслаломската трка во завршницата на Светскиот куп во Андора со што дојде до рекорден збир од 2024 бодови, 24 повеќе од досегашниот рекордер Херман Маер, кој во сезоната 1999/2000 освои 2000 бодови. До 13. победа сезонава, со

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја со денешната победа во велеслаломската трка во завршницата на Светскиот куп во Андора со што дојде до рекорден збир од 2024 бодови, 24 повеќе од досегашниот рекордер Херман Маер, кој во сезоната 1999/2000 освои 2000 бодови. До 13. победа сезонава, со која се израмни со рекордерите Ингемар Стенмарк и Марсел

Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја

Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја

Швајцарскиот скијач Марко Одермат испиша историја со денешната победа во велеслаломската трка во завршницата на Светскиот куп во Андора со што дојде до рекорден збир од 2024 бодови, 24 повеќе од досегашниот рекордер Херман Маер, кој во сезоната 1999/2000 освои 2000 бодови. До 13. победа сезонава, со која се израмни со рекордерите Ингемар Стенмарк и

Одермат го собори рекордот на Херман Мајер

Одермат го собори рекордот на Херман Мајер

Швајцарскиот скијач Марко Одермат постави рекорд по бројот на освоени поени во една сезона во Светскиот куп. Одемарт победи на последниот велеслалом во сезоната, во Солде. Освојувачот на големиот Кристален глобус славеше со резултат 2:19.64 минути и далеку зад себе ги остави Хенрик Кристоферсен и Марк Шварц. Норвежанецот беше побавен за 2,11 секунди,

Одермат го собори рекордот на Херман Мајер

Одермат го собори рекордот на Херман Мајер

Швајцарскиот скијач Марко Одермат постави рекорд по бројот на освоени поени во една сезона во Светскиот куп. Одемарт победи на последниот велеслалом во сезоната, во Солде. Добивај вести на вибер Освојувачот на големиот Кристален глобус славеше со резултат 2:19.64 минути и далеку зад себе ги остави Хенрик Кристоферсен и Марк Шварц. Норвежанецот беше

Одермат го израмни рекордот на Стенмарк и го помина рекордот на Мајер

Одермат го израмни рекордот на Стенмарк и го помина рекордот на Мајер

Switzerland’s Marco Odermatt celebrates on the podium with the alpine ski, men’s World Cup giant slalom discipline trophy, in Soldeu, Andorra, Saturday, March 18, 2023. (AP Photo/Alessandro Trovati) Швајцарскиот скијач Марко Одермат постави рекорд по бројот на освоени поени во една сезона во Светскиот куп. Одемарт победи на последниот велеслалом во

Одермат испиша историја со нов рекорд во светското скијање

Одермат испиша историја со нов рекорд во светското скијање

Одермат испиша историја со нов рекорд во светското скијање Ф.К. Пред 1 минута фото: EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT Неверојатниот швајцарски скијач Марко Одермат со рекорд славеше во последниот велеслалом сезонава во Андора . Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Одермат извозе две трки со време 2:19.64, две секунди и 11 секунди пред второпласираниот

Херман Мајер во историја: Неверојатниот Марко Одермат собори рекорд на светското скијање!

Херман Мајер во историја: Неверојатниот Марко Одермат собори рекорд на светското скијање!

Светот доби нов рекордер во алпско скијање. Неверојатниот Швајцарец Марко Одермат славеше во последниот велеслалом сезонава на завршница во Солде, Андора. Одермат по двете трки имаше време од 2:19.64, и за дури 2 секунди и 11 стотинки го остави зад себе Норвежанецот Хенрик Кристоферсен. Трет заврши Марко Шварц од Австрија. Со денешната победа Одермат