притисни ентер »

Заев за „МојДДВ“: Секоја илјадарка плус е добредојдена
Заев за „МојДДВ“: Секоја илјадарка плус е добредојдена

Заев за „МојДДВ“: Секоја илјадарка плус е добредојдена

36 Споделувања Share Tweet „Секој ден плус е важен, секоја илјадарка плус е добредојдена! УЈП започна со исплата на 186 милиони денари на граѓаните кои скенираа сметки преку проектот МојДДВ. До крајот на следната недела целосно ќе биде завршен повратот од оваа фаза“, пишува премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил. „Граѓаните не само што станаа

Кланот Заеви стана најбогат на Балканот и пошироко

Кланот Заеви стана најбогат на Балканот и пошироко

Додека ја замајуваат јавноста со популистички мерки, кланот Заеви стана најбогат на Балканот и пошироко Ветениот поврат на ДДВ заврши како фијаско. Наместо ветените 500 евра од поврат на ДДВ, граѓаните добиваат по 1.000 денари и тоа не сите, и тоа ќе го добијат помалку од 10% од потенцијалните корисници на оваа мерка на владата на СДСМ. Но затоа, милиони

СДСМ:Над 3 милиони евра од МојДДВ завршуваат кај граѓаните

СДСМ:Над 3 милиони евра од МојДДВ завршуваат кај граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на над 16.000 граѓани исплатени се парите од повратот на 15 отсто од ДДВ. До крајот на идната недела ќе бидат исплатени сите граѓани кои скенирале фискални сметки. Само преку оваа мерка над 3 милиони евра се враќааат директно кај

Вратени пари или популизам? Власта и опозицијата за повратот на ДДВ

Вратени пари или популизам? Власта и опозицијата за повратот на ДДВ

Исплатата на повратот од ДДВ односно 15 посто од пресметаниот данок, кој започна од вчера се однесува на првото тримесечие од оваа кампања, односно за месеците јули август и септември. Првите пари се префрлени на дел граѓаните кои скенирале фискални сметки, а во текот на неделава ќе бидат исплатени и останатите. Премиерот Зоран Заев како и министерката

Предновогодишно започнува МојДДВ Моја нагpaда, ќе има 10 нагpaди дневно, 4 по 1000 денари, 3 по 2000 и 3 по 3000 денари

Предновогодишно започнува МојДДВ Моја нагpaда, ќе има 10 нагpaди дневно, 4 по 1000 денари, 3 по 2000 и 3 по 3000 денари

Со новата апликација МојДДВ #Моја награда која започнува од 15 декември, граѓаните освен што ќе можат да го остваруваат правото на поврат на 15 проценти од ДДВ, ќе можат да добијат и десет парични награди на дневно ниво. Сите граѓани кои скенираат фискални сметки ќе имаат еднакво право и можности да добијат награди. Ова денеска го изјави министерката

Ангеловска: МојДДВ #Моја награда ќе доделува по десет парични награди на дневно ниво

Ангеловска: МојДДВ #Моја награда ќе доделува по десет парични награди на дневно ниво

Со новата апликација МојДДВ #Моја награда која започнува од 15 декември, граѓаните освен што ќе можат да го остваруваат правото на поврат на 15 проценти од ДДВ, ќе можат да добијат и десет парични награди на дневно ниво. Сите граѓани кои скенираат фискални сметки ќе имаат еднакво право и можности да добијат награди. Ова денеска го изјави министерката

„Легнаа“ првите пари од повратот на ДДВ - фијаско или успех?

„Легнаа“ првите пари од повратот на ДДВ - фијаско или успех?

Embedded video for „Легнаа“ првите пари од повратот на ДДВ - фијаско или успех? Ден откако државата започна да враќа кај граѓаните дел од платениот ДДВ, власта и опозицијата со различни ставови за успешноста на проектот. Додека од СДСМ се задоволни бидејќи според нив мерката дава резултат во справувањето со сивата економија, според опозицијата проектот

Ангеловска: Ви благодариме што сте дел од борбата против сивата економија

Ангеловска: Ви благодариме што сте дел од борбата против сивата економија

Овие денови се врши првата исплата на повратот на ДДВ од скенираните сметки за сите граѓани кои оствариле право на поврат во првото тримесечје. Над 180.000 граѓани секој месец во просек скенираат фискални сметки и за овие 5 месеци скенирани се над 40 милиони фискални сметки, односно околу 8 милиони сметки месечно. Ви благодариме што сте дел од борбата

Ангеловска: МојДДВ-Моја награда ќе доделува по десет парични награди на дневно ниво

Ангеловска: МојДДВ-Моја награда ќе доделува по десет парични награди на дневно ниво

Со новата апликација МојДДВ #Моја награда која започнува од 15 декември, граѓаните освен што ќе можат да го остваруваат правото на поврат на 15 проценти од ДДВ, ќе можат да добијат и десет парични награди на дневно ниво. Сите граѓани кои скенираат фискални сметки ќе имаат еднакво право и можности да добијат награди.Ова денеска го изјави министерката

ВМРО-ДПМНЕ : Ветениот поврат на ДДВ заврши како фијаско

ВМРО-ДПМНЕ : Ветениот поврат на ДДВ заврши како фијаско

„Ветениот поврат на ДДВ заврши како фијаско. Наместо ветените 500 евра од поврат на ДДВ, граѓаните добиваат по 1.000 денари и тоа не сите, и тоа ќе го добијат помалку од 10% од потенцијалните корисници на оваа мерка на владата на СДСМ", се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. „Ветениот поврат на ДДВ заврши како фијаско. Наместо ветените 500 евра од поврат