Дончиќ со нова неверојатна партија, Далас подобар од Минесота

Далас Маверикс го порази тимот на Минесота Тимбервулвс со 119:115 по уште еден неверојатен натпревар на дебитантот Лука Дончиќ. Деветнаесет годишниот словенец постигна 29 поени (10/23 од игра, 2/9 од тројка) со 12 асистенции, 8 скокови и 2 украдени топки. Дончиќ постигна 15 поени во првото полувреме, а Мавси поведоа со 62:50. Домашниот тим успеа да

Трип-дабл со 43 поени на Џејмс Харден

Кошаркарот на Хјустон Рокетс, Џејмс Харден, сезонава во НБА лигата едноставно е незапирлив. „Брадата“ некаде на половина од сезоната е најсериозниот кандидат за МВП признанието. Против Кливленд Кавалирс, Харден, стана првиот играч кој забележал трипл-дабл со најмалку 40 поени за помалку од 30 минути. На 88 секунди до крајот на третиот период, Пи-Џеј

Дончиќ е незапирлив, ја среди Минесота

Лука Дончиќ одигра уште еден извонреден натпревар и повторно ја истакна кандидатурата за наградата „Руки на годината“. Далас Маверикс победија против Минесита Тимбервулфс 119:115, благодарение на брилијантното издание на 19-годишниот Словенец, кој само во последната четвртина постигна 11 поени. Дончиќ беше на два скока оддалечен од трипл-дабл, тој

Харден испишуваше историја – изедначи рекорд на Коби и напрви нешто кое никој не го направил!

Џејмс Харден изминатата вечер одигра уште еден фантастичен натпревар во победата на неговиот тим против Кливленд од 141:113. Кливленд оваа сезона е еден од најлошите тимови во лигата, па Харден буквално ги уништи. НБА ѕвездата стигна до трипл-дабл учинок од 43 поени, 12 асистенции и 10 скокови. Она што е посебно неверојатно што Харден тоа го направи

Харден за историја: НБА има нов „Крал Џејмс“, ама не е Леброн

Една од најголемите ѕвезди во НБА-лигата, Џејмс Харден синоќа против Кливленд (141-113) одигра уште еден фантастичен натпревар. Кливленд е еден од најлошите тимови сезонава, па тоа му овозможи на Харден да стигне до нов трипл-дабл, откако постигна 43 поени, 12 асистенции и 10 скокови. Сепак, интересно е тоа што го направи само за неверојатни 29 минути

Минесота, 12 јануари 2019 (МИА) – Далас Маверикс го порази тимот на Минесота Тимбервулвс со 119:115 по уште еден неверојатен натпревар на дебитантот Лука Дончиќ. Деветнаесет годишниот словенец постигна 29 поени (10/23 од игра, 2/9 од тројка) со 12 асистенции, 8 скокови и 2 украдени топки. Дончиќ постигна 15 поени во првото полувреме, а Мавси поведоа