притисни ентер »

Прекрасна ПОСНА КОКОС БАЈАДЕРА: Едноставна за правење, декоративна и вкусна, без печење
Прекрасна ПОСНА КОКОС БАЈАДЕРА: Едноставна за правење, декоративна и вкусна, без печење

Прекрасна ПОСНА КОКОС БАЈАДЕРА: Едноставна за правење, декоративна и вкусна, без печење

Еве уште еден посен колач со бисквити и кокос, погоден за посни слави славски трпези. Потребни состојки: 300 г шеќер 200 мл вода 250 г маргарин 300 г мелени посни бисквити 100 г кокос За глазура: 100 г бело посно чоколадо 3 лажици масло Постапка: Шеќерот и водата ставете ги во мало тенџере, па кога ќе проврие варете уште 3-4 минути. Додадете го маргаринот

Кремаст посен колач кој се приготвува за 10 минути, без печење – никогаш побрзо, никогаш полесно

Кремаст посен колач кој се приготвува за 10 минути, без печење – никогаш побрзо, никогаш полесно

Колачот е многу е вкусен, можете во било кое време да го приготвите, постапката е брза и лесна. Потребни состојки: 2 посен шлаг 250 мл сок од јаболко или некој друг сок 50 г кикирики исечкани крупно 30 г ореви исечкани крупно 30 г лешници исечкани крупно 150 посни биксвити по желба (со чоколадо) 5-6 петит кекси малку сок за натопување на петит бисквитите

Слатко задоволство: Бајадера со кикирики

Слатко задоволство: Бајадера со кикирики

Бајадерата е десерт за сите генерации и сите годишни времиња. Веројатно и вие сте љубител на добра домашна бајадера, чоколаден десерт кој е збогатен со мелени бадеми, лешници или ореви, што ѝ дава на бајадерата специфичен и препознатлив вкус. Ви предлагаме да подготвите малку поинаков рецепт за бајадера – со кикирики. Состојки: 200 гр путер 200 гр

Посна карамел торта со киви

Посна карамел торта со киви

Потребно: 600 гр мелен посен кекс 100 гр кекси 5 лажички шеќер за пудинг 100 гр шеќер за чај 200 гр шеќер во прав 400 гр мелени ореви пудинг од карамела 100 грама стопено чоколадо 300-400 грама шлаг 600-700 гр киви сок од 4 портокали 500 гр посен маргарин 1 л вода ванилин шеќер Подготовка: Сипете ја водата во тенџере и додајте 4-5 лажици шеќер, ванилин

Вкус кој се памети: Посна карамел торта

Вкус кој се памети: Посна карамел торта

Потребно: 600 гр мелен посен кекс 100 гр кекси 5 лажички шеќер за пудинг 100 гр шеќер за чај 200 гр шеќер во прав 400 гр мелени ореви пудинг од карамела 100 грама стопено чоколадо 300-400 грама шлаг 600-700 гр киви сок од 4 портокали 500 гр посен маргарин 1 л вода ванилин шеќер Подготовка: Сипете ја водата во тенџере и додајте 4-5 лажици шеќер, ванилин

Посна торта  со киви и карамел

Посна торта со киви и карамел

Потребно: 600 гр мелен посен кекс 100 гр кекси 5 лажички шеќер за пудинг 100 гр шеќер за чај 200 гр шеќер во прав 400 гр мелени ореви пудинг од карамела 100 грама стопено чоколадо 300-400 грама шлаг 600-700 гр киви сок од 4 портокали 500 гр посен маргарин 1 л вода ванилин шеќер Подготовка: Сипете ја водата во тенџере и додајте 4-5 лажици шеќер, ванилин

ТРИЛЕЧЕ на многу брз и едноставен начин – сочен и вкусен, се топи во уста

ТРИЛЕЧЕ на многу брз и едноставен начин – сочен и вкусен, се топи во уста

Речиси да нема човек кој не го обожува овој колач. Потребни состојки: 4 јајца 150 г шеќер 200 г брашно 1 прашок за печиво за прелив: 500 мл слатка павлака 300 мл млеко 200 мл павлака/млеко за кафе 12% мм (една чаша) и уште: 300 г готов карамел прелив Постапка: Најпрво вклучете ја рерната да се загрева на 180 степени. Јајцата со шеќерот добро изматете

Ова е дефинитивно најдобриот рецепт за руски шубари што некогаш бил напишан – излегуваат многу, превкусни се!

Ова е дефинитивно најдобриот рецепт за руски шубари што некогаш бил напишан – излегуваат многу, превкусни се!

Ако користите поголема чаша како мене, излегуваат околу 30 или повеќе. Со помала чаша може да добиете 40 и 50 руски шубари. Пробајте го рецептот, убедена сум дека ќе ви се допадне. Потребни состојки: 2 јајца 5 лажици шеќер 80 г путер омекнат на собна температура 500 мл (мерено волуменски) или 290 г брашно 1 прашок за печиво за фил: 250 г мелени ореви

Сте пробале ли Кајсершмарн?

Сте пробале ли Кајсершмарн?

Јаболка. Со нив можат чуда да се направат, а одлични се и во солени и во слатки комбинации. Дали сте ги пробале досега овие австриски палачинки со рум и суво грозје и секако, со сос од јаболка Австриската палачинка или Кајсершмарн (Kaiserschmarrn) е традиционален австриски специјалитет кој наликува на растурен омлет. Во превод Kaiserschmarrn  значи

Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Погледнете како да го направите овој вкусен колач од карамела што ќе ве натера постојано да барате уште едно парче. Потребни состојки: 1. За првата смеса 3 лажици шеќер 3 капки сок од лимон 2 јајца 60 грама шеќер 250 милилитри млеко 2. За втората смеса 2 јајца 100 грама шеќер 50 грама брашно малку прашок за печиво Начин на подготовка: 1. Во тенџере