притисни ентер »

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ
Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат дека американската дипломатија имала улога во тоа, пренесува американски весник Њујорк Тајмс. Весникот наведува дека косовската влада е првата влада што делумно падна поради кризата

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат дека американската дипломатија имала улога во тоа, пренесува американски весник Њујорк Тајмс. Весникот наведува дека косовската влада е првата влада што делумно падна поради кризата

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

– Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Курти на „фејсбук“: Падот неопходен за ново издигнување

Курти на „фејсбук“: Падот неопходен за ново издигнување

Собранието на Косово гласаше со 82 гласови „за“, 32 „против“ и еден „воздржан“, за иницијативата за недоверба на Владата предложена од владиниот коалициски партнер ДКС на Иса Мустафа. По гласањето на недоверба на Владата на Курти, кога и Косово е зафатен со коронавирусот, има неколку различни можности за развој на работите. Да продолжи со работата

Тачи ќе ги започне консултациите со партиите за формирање на нова влада на Косово

Тачи ќе ги започне консултациите со партиите за формирање на нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат дека американската дипломатија имала улога во тоа, пренесува американски „Њујорк Тајмс“. Весникот наведува дека косовската влада е првата влада што делумно падна поради кризата

Косово остана без влада

Косово остана без влада

Косово остана без влада Косовските пратеници со 82 гласа ЗА и 32- ца против и еден воздржан ја урнаа владата на актулениот премиер Албин Курти. Гласањето недоверба следуваше по 11 часа дискусија во параламентот. Иницијативата за недоверба е поднесена од Демократскиот сојуз на Косово, кој беше коалициски партнер во Владата. Се бараше разрешување на