притисни ентер »

Лудница во Торонто по освоената титула
Лудница во Торонто по освоената титула

Лудница во Торонто по освоената титула

Канадскиот клуб за прв пат триумфира во НБА лигата, а тоа предизвика невидено славје на неговите навивачи. Торонто репторс за прв пат во клупската историја ја освои шампионската титула во НБА лигата откако во големото финале го совлада Голден Стејт вориорс со 4:2 во победи. Десетици илјади жители и навивачи на Торонто го следеа натпреварот во живот

Лудница во Торонто по освоената титула

Лудница во Торонто по освоената титула

Канадскиот клуб за прв пат триумфира во НБА лигата, а тоа предизвика невидено славје на неговите навивачи. Торонто репторс за прв пат во клупската историја ја освои шампионската титула во НБА лигата откако во големото финале го совлада Голден Стејт вориорс со 4:2 во победи. Десетици илјади жители и навивачи на Торонто го следеа натпреварот во живот

НБА ја призна грешката, сидиите му ја украдоа титулата на Торонто

НБА ја призна грешката, сидиите му ја украдоа титулата на Торонто

Голден Стејт вориорс во петтиот натпревар од финалето победи со 106:105 но исходот можеше да биде поинаков доколку не беше превидот на судиите. Торонто репторс ја имаше првата меч топка за титулата во својата „Скотиабанк“ Арена но не ја искористија шансата, Голден Стејт направи брејк со победата од 106:105 и намали на 2:3 во победи. Но, освен што Торонто

НБА призна: Судиите му ја „украле“ шампионската титула на Торонто

НБА призна: Судиите му ја „украле“ шампионската титула на Торонто

Голден Стејт вориорс направија брејк на гостувањето кај Торонто репторс, откако славеа со 106-105 и останаа во игра за титулата во НБА-лигата. Многумина ги обвинија судиите за нивните грешки, а сега призна и НБА-лигата дека судијата на 49 секунди до крајот направиле грешка, која влијаела на резултатот. Марк Гасол се обиде да постигне кош, а ДеМаркус

НБА лигата потврди: Торонто беше оштетен во завршницата од петтиот натпревар

НБА лигата потврди: Торонто беше оштетен во завршницата од петтиот натпревар

Торонто ја пропушти првата шанса да стигне до конечна победа во НБА финалето. На домашен терен, екипата од Канада загуби со 105-106 против Голден Стејт, кој остана без Кевин Дурант. По 12 одиграни минути, најдобриот кошаркар на гостите ја обнови повредата и го напушти теренот со помош на двајца соиграчи. НБА лигата денес објави официјален извештај

НБА призна: Судиите го оштетија Торонто

НБА призна: Судиите го оштетија Торонто

Larry W. Smith / EFE Можеби Репторс веќе ќе ја славеа првата титула во историјата на франшизата ако не беше спорната одлука на арбитрите во последната минута од петтиот натпревар. Анализата на НБА откри дека Торонто е оштетен при резултат 103:106 за Голден Стејт Вориорс затоа што не е досудена лична грешка од ДеМаркус Казнс врз Марк Гасол. Место две