притисни ентер »

Tesla од понудата ги исфрла од понуда поевтините верзии на Model S и Model X
Tesla од понудата ги исфрла од понуда поевтините верзии на Model S и Model X

Tesla од понудата ги исфрла од понуда поевтините верзии на Model S и Model X

Директорот на Tesla, Илон Маск преку Twitter изјави дека крајниот рок за нарачки од моделите S и X под ознаката 75D (инаку послаба верзија со 75 kWh) е недела вечер. Така, од понеделник ќе биде достапна само поскапата верзија со батерија од 100 kWh (100D). Моделот S 75D е 66.750 долари, а верзијата 100D е 84.750 долари. Моделот X 75D чини 72.950 долари,

Tesla во недела ги укинува евтините верзии на Model S и X

Tesla во недела ги укинува евтините верзии на Model S и X

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla одлучи да ги исфрли од понудата најевтините верзии на Model S и X. Директорот на Teslа Елон Маск преку Twitter соопшти дека последниот рок за нарачка на Model S и X под ознака 75D што е послаба верзија со 75 kWh е во недела на полноќ. Од понеделник за нарачка ќе бидат достапни само поскапите