притисни ентер »

Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата
Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата

Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата

Кошаркарите на Пелистер со пораз дебитираа во регионалната Јадранска АБА 2 лига, откако попладнево загубија од црногорски Ловќен со 108:85 (52:42) на воведниот турнир во Златибор. Најефикасен во редовите на македонската екипа беше српскиот интернационалец Никола Малешевиќ со 21 поени. Со натпреварот меѓу Пелистер и Ловќен се комплетираше првото коло

Илиевски: Како сите бродови да ни се потонати, но добро е што се случи сега!

Илиевски: Како сите бродови да ни се потонати, но добро е што се случи сега!

Пелистер не успеа да дојде до победа на првиот меч во АБА2-лигата, беше совладан од Ловќен со 108-85. Марјан Илиевски и неговите момци ќе мора многу да корегираат доколку сакаат на следниот дуел против Сутјеска да дојдат до победа. Дефинитивно од она што го покажаа денеска никој не треба да биде задоволен. „Ние на хартија имавме играчи кои играле во

Деби за заборав: Пелистер демолиран на Златибор од Ловќен

Деби за заборав: Пелистер демолиран на Златибор од Ловќен

Екипата на Пелистер со убедлив пораз дебитираше во АБА 2-лига, на првиот дуел на турнирот во „Златибор“ беше совладан од Ловќен со 108-85. На голема среќа противникот се опушти, па на крајот разликата падна. Трајковски и Малешевиќ беа први стрелеци, двајцата заедно постигнаа 41 поен, Кесар имаше 17 поени. Избраниците на Марјан Илиевски имаа сили само

Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата

Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата

Кошаркарите на Пелистер со пораз дебитираа во регионалната Јадранска АБА 2 лига, откако попладнево загубија од црногорски Ловќен со 108:85 (52:42) на воведниот турнир во Златибор. Најефикасен во редовите на македонската екипа беше српскиот интернационалец Никола Малешевиќ со 21 поени. Со натпреварот меѓу Пелистер и Ловќен се комплетираше првото коло

Илиевски: Немаме искуство за вакво натпреварување, ќе бидеме подобри во иднина

Илиевски: Немаме искуство за вакво натпреварување, ќе бидеме подобри во иднина

Екипата на Пелистер не се прослави во првиот меч во регионалното натпреварување и претрпе тежок пораз од Ловќен во Златибор. Претставникот на Црна Гора славеше со 108-85, но без разлика на истиот тренерот Марјан Илиевски е убеден дека ова е само лош ден и дека веќе на следните мечеви почнувајќи од дуелот со Сутјеска ќе се прикажат во многу подобро

Пелистер доби лекција од Ловќен во дебито во АБА2 лигата

Пелистер доби лекција од Ловќен во дебито во АБА2 лигата

Кошаркарите на Пелистер претрпеа убедлив пораз од Ловќен од 108-85 во првиот меч, дебито во АБА2 лигата. Нашиот претставник не се снајде на денешниот натпревар на Златибор, одигра катастрофална одбрана и најдобар доказ за тоа се 108 примени кошеви од клубот од Црна Гора. Клубот од Битола уште по првите две четвртини имаше минус десет (52-42) за да

Илиевски: Можеби изгледа дека сите бродови ни се потонати, но ќе извлечеме поуки од овој пораз

Илиевски: Можеби изгледа дека сите бродови ни се потонати, но ќе извлечеме поуки од овој пораз

Тренерот Марјан Илиевски нема причина да биде задоволен буквално од ништо на денешниот дуел со Ловќен, што Пелистер го загуби со 85-108, на премиерниот меч на битолскиот клуб во АБА2 лигата. Тој му ја честиташе победата на противникот, повторувајќи го својот став од претходниот период, дека Пелистер е клуб што се наоѓа во раст, но дека се уште нема

Битолско фијаско на премиерата во АБА

Битолско фијаско на премиерата во АБА

Пелистер имаше кошмарно деби во АБА2 лигата откако македонскиот претставник на премиерниот меч во регионалното натпреварување беше декласиран од Ловќен со резултат 108-85. Наспроти добрите игри на домашната сцена, овојпат зелено-белите се прикажаа во катастрофално издание, одбраната беше на најниско можно ниво, па убедливиот пораз од црногорскиот ривал