притисни ентер »

Ѓорческа немаше решение за петтата носителка во Мадрид
Ѓорческа немаше решение за петтата носителка во Мадрид

Ѓорческа немаше решение за петтата носителка во Мадрид

Најдобриот македонски тениски рекет Лина Ѓорческа не успеа да се избори за четвртфинале на ИТФ фјучерсот во Мадрид што се игра на тврда подлога за награден фонд од 25.000 американски долари. Македонската за ривал во второто коло ја имаше домашната претставничка и воедно петта носителка Андреа Лазаро Гарсија која беше на повисоко ниво на теренот број

Лина Ѓорческа ги заврши настапите во Мадрид

Лина Ѓорческа ги заврши настапите во Мадрид

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа брзо ги заврши настапите на ИТФ-фјучрсот кој се игра во Мадрид, Шпанија. Ѓорческа падна во второто коло, во кое со 0-2 во сетови (1-6, 4-6) загуби од Андреа Гарсија Лазаро од Шпанија. Домашната тенисерка која важи за петта носителка беше одлична на теренот, па Македонката немаше шанси да ѝ парира. Лина

Победнички почеток на Ѓорческа на турнирот во Мадрид

Победнички почеток на Ѓорческа на турнирот во Мадрид

ТЕНИС Македонската тенисерка Лина Ѓорческа имаше успешен почеток на турнирот во Мадрид (Шпанија, се игра на тврда подлога, со награден фонд од 25.000 долари), откако во првото коло ја совлада Викторија Морвајова од Словачка со 6-3, 7-6. Во второто коло, во натпревар од осминафиналето, денеска Ѓорческа треба да се сретне со петтата носителка на турнирот,

Ѓорческа тргна со победа во сингл во Мадрид, нема да игра во двојки

Ѓорческа тргна со победа во сингл во Мадрид, нема да игра во двојки

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа имаше успешен старт на ИТФ-фјучрсот во Мадрид и во првото коло забележа победа во два сета. Ѓорческа се соочи со Викторија Морвајова од Молдавија, против која славеше со 2-0 во сетови (6-3, 7-6). Поголема мака нашата претставничка виде во вториот сет кој мораше да го решава во тај-брејк кој го доби со 7-4. Што се

Ѓорческа успешно го реши првиот предизвик во Мадрид

Ѓорческа успешно го реши првиот предизвик во Мадрид

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа имаше успешен стар во поединечна конкуренција на ИТФ фјучерсот што се одржува во Мадрид. Лина за ривал ја имаше квалификантната Викторија Морвајова од Словачка која успеа да ја добие на теренот број 14 со 2-0 во сетови. Мечот траеше еден час и 41 минути, Македонката првиот сет го реализираше со 6-3, додека

Ѓорческа обезбеди четвртфинале во дубл на турнирот во Мадрид

Ѓорческа обезбеди четвртфинале во дубл на турнирот во Мадрид

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, денеска оствари победа во игра на двојки на својот прв настап на турнирот во Мадрид. Ѓорческа имаше премиера во комбинација со Бразилката Лаура Пигоси и во осминафиналето тие ги совладаа Марти од Шпанија и Наваро од Мексико со 2:0 во сетови. По фуриозниот прв сет кој парот Ѓорческа/Пигоси го доби со 6:0,