притисни ентер »

Кузмановски славеше, Миркуловски перфектен против лидерот Хановер
Кузмановски славеше, Миркуловски перфектен против лидерот Хановер

Кузмановски славеше, Миркуловски перфектен против лидерот Хановер

Филип Кузмановски е единствениот Македонец кој денеска со својата екипа славеше на мечевите во Бундеслигата. Составот на Магдебург пред своите гледачи беше подобар од Минден со 31-29 и тоа пред се благодарение на првото полувреме во кое направија предност од четири голови (15-11). Дамгард со осум гола беше најдобар кај победникот за која Кузмановски

Миркуловски и Вецлар „украдоа“ бод против лидерот во Бундес

Миркуловски и Вецлар „украдоа“ бод против лидерот во Бундес

Филип Миркуловски и колегите од Вецлар во рамки на 12. коло од Бундес лигата се изборија за големо реми против лидерот на табелата, Хановер играјќи 25:25. Ова беше одличен натпревар така што Вецлар може да се пофали и со голем бод. Првото полувреме го доби фаворитот на овој со 15:12, разлика која ја направи во последните минути од првиот дел. Во продолжението

Томовски до четири одбрани со Лемго, Миркуловски до „два од два“ со Хановер

Томовски до четири одбрани со Лемго, Миркуловски до „два од два“ со Хановер

Чуварот на мрежата на македонската ракометна репрезентација, Мартин Томовски, доживеа пораз во Бундеслигата и како гостин кај Лемго со неговиот Лудвигсхафен загуби со 27-19. Лемго диктираше темпо на игра цел натпревар и заслужено дојде до полн плен. Томовски доби скромна минутажа, за која запиша вкупно четири одбрани. Филип Миркуловски и неговиот Вецлар

Тренерот на Магдебург: Задоволен сум од Кузмановски и покрај јазичните бариери

Тренерот на Магдебург: Задоволен сум од Кузмановски и покрај јазичните бариери

Македонскиот ракометар Филип Кузмановски ја игра првата сезона во Бундеслигата. Од оваа година, тој е дел од Магдебург , каде доби шанса да напредува и да се докажува. Тренерот на екипата Бенет Вегерт за него вели дека одлично се адаптира во тимот, но има мали проблеми со јазикот, на кои напорно работи за да ги анулира. „Многу сум задоволен од новајлиите