притисни ентер »

Несекојдневен „дожд од пајаци“ во југоисточен Бразил
Несекојдневен „дожд од пајаци“ во југоисточен Бразил

Несекојдневен „дожд од пајаци“ во југоисточен Бразил

Летото во југоисточен Бразил покрај зголемените температури донело и несекојдневен „дожд“ од пајаци. Жителите на руралната област во јужната федерална држава Минас Гераис успеале да снимат видео од небото исполнето со пајаци, невообичаен феномен кој експертите велат дека е редовна појава кога во регионот се појавува топло и влажно време. Жоао Педро

Бразилците помислиле дека пајаци паѓаат од небото, но станува збор за уште почуден феномен

Бразилците помислиле дека пајаци паѓаат од небото, но станува збор за уште почуден феномен

Во видеото е опфатена прилично необична случка во Минас Гераис, Бразил во кое изгледа како стотици мали пајаџи да паѓаат од сивите облаци во јужниот дел од државата. Но, иако изгледа како да паѓаат од небото „планот“ на пајаците е уште подобар. Пајаците „parawixia bistriata“ всушност се населиле во скоро невидлива огромна мрежа, со цел да уловат што

„Дожд“ од пајаци во Бразил ВИДЕО

„Дожд“ од пајаци во Бразил ВИДЕО

На југот на Бразил неодамна е снимено видео кое остава впечаток дека пајаци паѓаат од небо, пишува „Гардијан“. Експертите велат дека таа појава е многу честа во бразилската сојузна држава Минас Гераис кога е топло и влажно времето. Иако изгледа како пајаци да паѓаат од небото, тие всушност направиле огромна мрежа за подобро да го фатат пленот. Пајаците

,,Дожд” од пајаци во Бразил

,,Дожд” од пајаци во Бразил

Според експертите , ваквата појава е честа во бразилската држава Минас Жераис кога е жешко и влажно времето . Иако изгледа како пајаците да паѓаат од небото , тие направиле огромна мрежа во која го фаќаат пленот. Посебен вид пајаци плетат толку голема и тенка мрежи , што се создава оптичка илузија како да паѓаат од небото.