притисни ентер »

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Силјановска Давкова се сретна со Папата, но средба со Радев немаше
ФАКТОР НА ДЕНОТ: Силјановска Давкова се сретна со Папата, но средба со Радев немаше

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Силјановска Давкова се сретна со Папата, но средба со Радев немаше

Добивај вести на Viber ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА ГО ПОСЕТИ ПАПАТА Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја предводеше државно-црковната делегација во посета на Рим и Ватикан, по повод честувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. По средбата со Папата Франциск, новата претседателка за медиумите изјави дека нема

Немаше средба Силјановска-Радев во Ватикан

Немаше средба Силјановска-Радев во Ватикан

Претседателката Гордана Силјановска Давкова првата посета надвор од земјава ја оствари во седиштето на Ватикан. Освен Папата со кого се сретна, имаше обид за средба и со претседателот на Бугарија, Румен Радев кој исто така престојува таму, но средбата не се оствари. Зошто, дознаваме од колегата Бесир Арифи. Иако изјави дека нејзина желба како претседателка

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, не се сретна со бугарскиот колега Радев

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, не се сретна со бугарскиот колега Радев

Претседателката Сиљановска Давкова со аудиенција кај папата Франциск ја почна официјалната посета на Ватикан и на Рим во рамки на чествувањето на 24 мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј. По средбата оцени дека сме пример за религиозен дијалог. Во италијанската престолнина е и бугарскиот претседател Радев. Анита Димитријевска-Велковска

Радев со порака до Силјановска: Час поскоро очекувам промена на реториката и конечно да престане со јазикот на омразата

Радев со порака до Силјановска: Час поскоро очекувам промена на реториката и конечно да престане со јазикот на омразата

Република Северна Македонија треба да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа со тоа што ќе ги исполни сите барања што ѝ ги поставува ЕУ, исто како што било за секоја земја членка, изјави бугарскиот претседател Румен Радев пред новинарите во Рим, пренесува БТА. Според Радев, поради набиената програма организирана до минута, бугарската

Аудиенција на претседателката Силјановска-Давкова кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско

Аудиенција на претседателката Силјановска-Давкова кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско

Претседателката Гордана Силјановска-Давкова, во рамките на посетата на Светата столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“, денеска, во Апостолската палата имаше аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, неговата светост, папата Франциско. Претседателката Силјановска-Давкова се заблагодари за упатените честитки од

Силјановска Давкова на средба со Папата – најави интензивна соработка со Ватикан

Силјановска Давкова на средба со Папата – најави интензивна соработка со Ватикан

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, денеска во Апостолската палата имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск. Претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за упатените честитки од Папата

Си размени подароци со Папата, но ниту збор со Радев – Гордана Сиљановска Давкова во посета на Рим и Ватикан

Си размени подароци со Папата, но ниту збор со Радев – Гордана Сиљановска Давкова во посета на Рим и Ватикан

Си размени подароци со Папата, но денешниот ден е пропуштена шанса за да размени и зборови со бугарскиот колега Румен Радев. Гордана Сиљановска – Давкова денеска беше на прием кај Папата во Ватикан. На истата локација се појавија двајцата претседатели, но аудиенцијата кај Папата Франциск се одржа во различни термини – доволно за да се разминат и покрај

Силјановска Давкова го посети Папата: Средба со Радев нема да има

Силјановска Давкова го посети Папата: Средба со Радев нема да има

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја предводеше државно-црковната делегација во посета на Рим и Ватикан, по повод честувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. По средбата со Папата Франциск, новата претседателка за медиумите изјави дека нема да се сретне со претседателот на Бугарија, Румен Радев

Радев ја покани Сиљановска-Давкова во Бугарија: Позитивен знак е што покажала желба за средба

Радев ја покани Сиљановска-Давкова во Бугарија: Позитивен знак е што покажала желба за средба

„Со години го поканувам претседателот на С Македонија во Бугарија. Ја поканувам, секако“, рече бугарскиот претседател на прашањето дали ја кани Сиљановска-Давкова во Бугарија Позитивен знак е што претседателката на Северна Македонија покажала желба за средба – изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев, на прашањето дали е побарана средба меѓу