притисни ентер »

Ослободени четворица уапсени во Бањска поради немање докази
Ослободени четворица уапсени во Бањска поради немање докази

Ослободени четворица уапсени во Бањска поради немање докази

Специјалното обвинителство на Косово ослободи четворица уапсени во Бањска во општина Звечан, поради немање докази во косовската полиција. Четворицата беа уапсени на 24 септември поради конфликт меѓу косовската полиција и вооружена група во близина на манастирот во Бањска. Во тој напад, за кој Косово тврди дека бил терористички напад, загинаа еден косовски

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

Српската православна црква (СПЦ) изрази „најдлабоко сочувство“ до семејствата на Србите и Албанците убиени во нападот врз косовската полиција на северот на земјата. Косовската полиција на 24 септември беше нападната од група маскирани и вооружени лица, откако се обидела да отстрани барикада од два камиони поставени во правец на селото Бањска, општина

Вучиќ: Убиените Срби во Косово за мене никогаш нема да бидат терористи

Вучиќ: Убиените Срби во Косово за мене никогаш нема да бидат терористи

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека Србите кои загинаа во конфликтот во Косово за него никогаш нема да бидат терористи. „Момците убиени во Бањска за мене како претседател на Србија никогаш нема да бидат терористи. Тие се семејни луѓе, татковци, ќе бараме да ни покажат слики како се случило убиството. Тие поставија барикади,

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

Српската православна црква (СПЦ) изрази „најдлабоко сочувство“ до семејствата на Србите и Албанците убиени во нападот врз косовската полиција на северот на земјата. Косовската полиција на 24 септември беше нападната од група маскирани и вооружени лица, откако се обидела да отстрани барикада од два камиони поставени во правец на селото Бањска, општина

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства Српската православна црква (СПЦ) изрази „најдлабоко сочувство“ до семејствата на Србите и Албанците убиени во нападот врз косовската полиција на северот на земјата. Косовската полиција на 24 септември беше нападната од група маскирани и вооружени лица, откако се обидела да отстрани барикада од

Ослободени четворица уапсени во Бањска поради немање докази

Ослободени четворица уапсени во Бањска поради немање докази

Специјалното обвинителство на Косово ослободи четворица уапсени во Бањска во општина Звечан, поради немање докази во косовската полиција. Четворицата беа уапсени на 24 септември поради конфликт меѓу косовската полиција и вооружена група во близина на манастирот во Бањска. Во тој напад, за кој Косово тврди дека бил терористички напад, загинаа еден косовски

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

Српската православна црква (СПЦ) изрази „најдлабоко сочувство“ до семејствата на Србите и Албанците убиени во нападот врз косовската полиција на северот на земјата. Косовската полиција на 24 септември беше нападната од група маскирани и вооружени лица, откако се обидела да отстрани барикада од два камиони поставени во правец на селото Бањска, општина

Ден на жалост во Србија за смртта на тројцата Срби во Бањска

Ден на жалост во Србија за смртта на тројцата Срби во Бањска

Денеска во Србија е Ден на жалост поради смртта на тројцата Срби од северот на Косово кои загинаа во конфликт со косовската полиција во селото Бањска, а уште од синоќа белграѓани пред црквата Свети Сава во Врачар запалија свеќи за загинатите Срби кои загинаа во конфликтот во Бањска, јави дописникот на МИА од Белград. Одлуката за прогласување на Ден

Се смирува атмосферата во Косово?

Се смирува атмосферата во Косово?

Владата на Србија побара од сите медиуми и организатори на јавни настани да ја прилагодат својата програма на Денот на жалост во среда, 27 септември, и со тоа да им оддадат почит на жртвите на Косово и Метохија, се наведува во соопштението на Владата на Србија. Во судир со тројца Срби, Стефан Недељковиќ, Игор Миленковиќ, Бојан Мијаиловиќ беа убиени

„Политико“: Вучиќ се сврте кон Русија по последните конфликти на Косово

„Политико“: Вучиќ се сврте кон Русија по последните конфликти на Косово

2 Србија се сврте кон својот долгогодишен сојузник Русија, откако Косово го обвини режимот во Белград дека во неделата организирал напад врз мнозинскиот српски регион на северот на Косово, пишува „Политико“. Тие посочуваат дека српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот се сретнал со рускиот амбасадор Александар Боцан-Харченко за да разговараат