притисни ентер »

Фејсбук ги ограничува објавите во живо
Фејсбук ги ограничува објавите во живо

Фејсбук ги ограничува објавите во живо

Фејсбук соопшти дека го заострува пристапот до објави во живо со цел да го спречи ширењето на насилни видеа по нападите на џамии на 15 март во Нов Зеланд. Директорот на Фејсбук за интегритет на социјалните медиуми, Гај Росен изјави дека нападите во Нов Зеланд ја навеле компанијата да испита како може да ги ограничи услугите за да не бидат користени

Фејсбук ги ограничува објавите во живо

Фејсбук ги ограничува објавите во живо

Фејсбук соопшти дека го заострува пристапот до објави во живо со цел да го спречи ширењето на насилни видеа по нападите на џамии на 15 март во Нов Зеланд. Директорот на Фејсбук за интегритет на социјалните медиуми, Гај Росен изјави дека нападите во Нов Зеланд ја навеле компанијата да испита како може да ги ограничи услугите за да не бидат користени

Facebook со промена кај Live Stream

Facebook со промена кај Live Stream

Фејсбук изјави дека денес ќе бидат објавени новите рестрикции за користењето на алатката за снимањето во живо, по нападот на џамиите во Нов Зеланд во кој беа убиени 51 лице и притоа сето тоа беше пренесено во живо на платформата, пренесува „Политико“. Од компанијата велат дека корисниците кои ќе ги прекршат правилата ќе добијат забрана за користење

Фејсбук ги менува правилата за снимање во живо по нападите во Крајстчрч

Фејсбук ги менува правилата за снимање во живо по нападите во Крајстчрч

Фејсбук изјави дека денес ќе бидат објавени новите рестрикции за користењето на алатката за снимањето во живо, по нападот на џамиите во Нов Зеланд во кој беа убиени 51 лице и притоа сето тоа беше пренесено во живо на платформата, пренесува „Политико“. Од компанијата велат дека корисниците кои ќе ги прекршат правилата ќе добијат забрана за користење

Facebook ги ограничува (LIVE) вклучувањата за корисниците на своите страници и профили

Facebook ги ограничува (LIVE) вклучувањата за корисниците на своите страници и профили

Фејсбук соопшти дека го заострува пристапот до објави во живо, со цел да го спречи ширењето на насилни видеа по нападите на џамии на 15 март во Нов Зеланд. Директорот на Фејсбук за интегритет на социјалните медиуми, Гај Росен изјави дека нападите во Нов Зеланд ја навеле компанијата да испита како може да ги ограничи услугите за да не бидат користени

Facebook ги заострува правилата за пренос на live видеа

Facebook ги заострува правилата за пренос на live видеа

Facebook објави дека ги заострува правилата за ' livestream ' услугата, со оглед на тоа што вооружен напаѓач снимаше во живо на социјалната мрежа како убива 51 лице во две џамии во градот Кристчурч. Facebook ја претстави новата „еден прекршок“ политика, со што привремено им забранува пристап на луѓето што претходно биле под дисциплинска постапка, оти

„Фејсбук“ воведува забрана за лајв стриминг од терористички напади

„Фејсбук“ воведува забрана за лајв стриминг од терористички напади

„Фејсбук“ ги заострува правилата за лајв стримингот за своите корисници во пресрет на состанокот на светските лидери со шефовите на телефонските компании. Ваквиот состанок има за цел да се сузбие онлајн насилството. Воведување на новата политика на социјалните мрежи е иницирано по масакрот кој се случи во Нов Зеланд во Крајстчрч. Од „Фејсбук“ велат

Фејсбук ги ограничува објавите во живо

Фејсбук ги ограничува објавите во живо

Фејсбук соопшти дека го заострува пристапот до објави во живо со цел да го спречи ширењето на насилни видеа по нападите на џамии на 15 март во Нов Зеланд. Директорот на Фејсбук за интегритет на социјалните медиуми, Гај Росен изјави дека нападите во Нов Зеланд ја навеле компанијата да испита како може да ги ограничи услугите за да не бидат користени

„Фејсбук“ воведува забрана за лајв стриминг од терористички напади

„Фејсбук“ воведува забрана за лајв стриминг од терористички напади

„Фејсбук“ ги заострува правилата за лајв стримингот за своите корисници во пресрет на состанокот на светските лидери со шефовите на телефонските компании. Ваквиот состанок има за цел да се сузбие онлајн насилството. Воведување на новата политика на социјалните мрежи е иницирано по масакрот кој се случи во Нов Зеланд во Крајстчрч. Од „Фејсбук“ велат

Отсега Фејсбук го ограничува „LIVE“ снимањето

Отсега Фејсбук го ограничува „LIVE“ снимањето

Компанијата Фејсбук денес објави дека ја ограничува употребата на својата платформа „Live“ која овозможуваше пренос на видео во живо. Оваа одлука е донесена по нападот на џамијата во Нов Зеланд кој се случи во средината на март, а убиецот ја користеше оваа опција за во живо да го пренесува масакрот во кој животот го загубија 51 човек. Фејсбук беше