притисни ентер »

Бовчички со мармалад (посно)
Бовчички со мармалад (посно)

Бовчички со мармалад (посно)

Вкусни, посни и ароматични колачи за секоја пригода. 1. Се става квасецот да се активира. Во сад со топла вода лајче шеќер и квасец и се остава да надојде. 2. Во длабок сад се става квасецот, водата, маслото и брашното измешано со пецивото. Се замесува тестото и се дели на топчиња колку орев. Се сука округла кора се става мармалад и ореви се прави