ТФТ оствари рутинска победа над Чаир

Кошаркарите на ТФТ остварија рутинска победа над Чаир 2030 во средбата од 13. коло во првата македонска лига. Нашиот претставник во АБА2 лигата издвојува триумф од 87-75 и тоа во дуел во кој клучната предност ја изгради во првата четвртина која ја реализираше со 33-8. Гостите се обидуваа на сите начини да се вратат во натпреварот, меѓутоа тој минус

Кошаркарите на ТФТ имаа фуриозна прва четвртина против Чаир 2030

Кошаркарите на ТФТ имаа фуриозна прва четвртина против Чаир 2030 Ф.К. Пред 9 секунди фото: kfsm.mk Убедлив старт имаше ТФТ на дуелот во „Кале“ во 13 коло од Првата македонска кошаркарска лига против Чаир 2030 против кој славеше со 87:75 (33:8, 22:31, 14:23, 18:13). Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber ТФТ во првите 10 минути од натпревари

Една екстра четвртина доволна на ТФТ за победа против Чаир 2030

ТФТ им се врати на победите на Првата кошаркарска лига откако во 13. коло славеше на домашен терен против Чаир 2030 со 87-75. Избраниците на Смилковски одиграа одлична прва четвртина во која реализираа во висока успешност за три поени, а предноста која ја направија во првите десет минути ја задржаа до крајот и покрај падот во играта и расположениот

ТФТ се врати на вистински колосек со рутинска победа против Чаир!

Кошаркарите на ТФТ ја остварија осмата победа во македонската Прва лига, рутински против екипата на Чаир, со 87-75. Натпреварот имаше живописен развој на резултатот, почнувајќи од првата четвртина, кога домаќинот отвори стравично доминантно, освојуајќи ја со 33-8. ТФТ погодуваше од секаде, играчите го остваруваа секој елемент од замислите на Боро Смилковски,

ТФТ убедлив против Чаир на домашната сцена

Екипата на ТФТ им се врати на обврските во македонскиот шампионат и славеше над Чаир 2030 (87-75) во меч кој се играше во рамки на тринаесеттата рунда во прволигашкото друштво. Тимот на Смилковски беше далеку подобар од ривалот, а дека ќе атакува на победа на овој натпревар покажа уште во првата четвртина во која го задржа ривалот на само осум поени,

ТФТ со пеколна прва четвртина до победа над Чаир

По поразот од МЗТ Скопје во првиот меч од новата година, екипата на ТФТ вечерва во претпоследниот натпревар од 13. коло на Првата лига славеше над екипата на Чаир со 87:75. Ова беше меч во кој домашните одиграа брилијантна прва четвртина во која му дозволија на противникот да постигне само 8 поени и да направат позитива од неверојатни 25 поени, кои

Трент Батрик е МВП на 10 коло во АБА2

Македонскиот претставник во АБА2 првенството, ТФТ успеа да го заврши „балонот“ во Бања Лука со победа од 74-70 против Осијек, а најзаслужен за тоа беше Трент Батрик кој одигра одличен натпревар па го доби признанието и за најкорисен играч на 10. коло. Американецот ги предводеше „црно-белите“ со „дабл-дабл“ учинок од 24 поени и 14 скока при реализација

Батрик од ТФТ е играч на колото во регионалната АБА-2 лига

Екипата на ТФТ имаше добар настап на последниот „балон“ во АБА-2 лигата, а тоа донесе и МВП-признание за еден од членовите на тафталиџани. Трент Батрик имаше одлично издание против Вриједноснице Осијек во рамки на 10. коло во кој постигна 24 поени, 14 скока и со уште три украдени топки и еден блок и индекс-поени 37 за помалку од 30 минути стана играч

Играч на ТФТ, МВП на колото во АБА 2 лигата

Вторпат оваа сезона, кошаркар на ТФТ е освојувач на признанието за најкорисен играч во едно коло од АБА 2 лигата. Во шестото коло тоа беше Александар Костоски, а во десеттото е американскиот интернационалец Трент Батрик. Крилниот играч на ТФТ одигра извонреден натпревар против Осијек и потврди дека се наоѓа во одлична форма пред враќањето во тимот