притисни ентер »

Ручек за целото семејство: Печено пилешко со зеленчук и ориз
Ручек за целото семејство: Печено пилешко со зеленчук и ориз

Ручек за целото семејство: Печено пилешко со зеленчук и ориз

Состојки: 600 гр пилешко бело месо 100 гр пушена сланина 250 гр ориз 250 гр замрзната мешавина од зеленчук (по ваш избор) 3 чешниња лук 1 лажичка сув зачин од билки 1 лажичка кари 1/2 лажичка бибер 1 лажичка зачин од слатка пиперка 2 јајца 500 мл павлака за готвење 1 дцл вода 1 лажица пармезан малку сув магдонос Прочитајте и: Лепчиња без квасец: Воздушесто

Лазања со брокула

Лазања со брокула

Брзо јадење кое е готово за помалку од половина час. Лазањите од брокула е одлична препорака за сите што го сакаат овој вид зеленчук, особено кога фантастично се комбинира со италијанска паста. Состојки: 1 брокула 6 парчиња лазања 200 г кашкавал 450 г рикота, моцарела или урда За бешамел сос: 100 г путер 4 лажици брашно 900 мл млеко лук  и морско оревче

Идеја за ручек: Пикантно пилешко со брокула

Идеја за ручек: Пикантно пилешко со брокула

Идеја за ручек: Пикантно пилешко со брокула Едноставен и лесен рецепт кој се подготвува брзо. Состојки: Две парчиња пилешко филе Брокула 100 мл соја сос Две лажици мед Две лажици маслиново масло Бибер Лук во прав Начин на подготовка: Раздвојте ја брокулата на парчиња и динствувајте ја на пареа. Загрејте ја рерната на 200 степени. Направете маринада

Пилешки ролнички со зеленчук во бешамел сос

Пилешки ролнички со зеленчук во бешамел сос

За денешниот ручек направете ролнички од пилешки стек, со карфиол и брокула, прелиени со бешамел сос и сето ова спакувано во форма на мафини, за декоративен и вкусен оброк. Состојки 600 гр. пилешки гради 100 гр. свински врат 300 гр. карфиол и брокула 100 гр. кашкавал 1/2 лажичка црвен пипер прстофат лук во прав мешан сув зачин За БЕШАМЕЛ ќе ви треба: