притисни ентер »

Парондо: Со 500 евра не може да се живее во Македонија, но не очајуваме!
Парондо: Со 500 евра не може да се живее во Македонија, но не очајуваме!

Парондо: Со 500 евра не може да се живее во Македонија, но не очајуваме!

Тренерот на ракометарите на Вардар, Роберто Гарсија Парондо, за шпанскиот дневен спортски лист „Ас“ открива дека сезонава биле исплатени само еден месец, а потоа секој нареден добивале по 500 евра. „Со 500 евра не може да се живее во Македонија, па која некој има потреба, му ја изложува на претседателот и добива одредена сума“, објаснува Шпанецот на

Калараш: Барса е Барса, но ние сме Вардар…

Калараш: Барса е Барса, но ние сме Вардар…

Во финишот на сезоната сите погледи се насочени кон Келн и завршниот турнир од Лигата на шампионите. Вардар по трет пат по ред ќе учествува, а за противник во полуфиналето го има истиот противник кога го освои шампионскиот пехар, Барселона. Рускиот репрезентативен пикер и член на Вардар, Глеб Калараш во пресрет на завршниот турнир смета дека нема фаворити

Парондо си ја отвори душата: Иднината на Вардар е комплицирана, ама Македонија, Скопје и навивачите не смеат да загубат ваков тим

Парондо си ја отвори душата: Иднината на Вардар е комплицирана, ама Македонија, Скопје и навивачите не смеат да загубат ваков тим

Вардар до крајот на оваа сезона го очекуваат уште два предизвици, одбрана на титулата во домашниот шампионат и настапот на завршниот турнир во Лигата на шампионите, но во меѓувреме и понатаму постои неизвесност околу иднината на клубот. Има одредени поместувања, ветувања, меѓуоа засега нема ништо официјално, а тоа уште еднаш го потврди тренерот на

Парондо си ја отвори душата: Иднината на Вардар е комплицирана, ама Македонија, Скопје и навивачите не смеат да загубат ваков тим

Парондо си ја отвори душата: Иднината на Вардар е комплицирана, ама Македонија, Скопје и навивачите не смеат да загубат ваков тим

Вардар до крајот на оваа сезона го очекуваат уште два предизвици, одбрана на титулата во домашниот шампионат и настапот на завршниот турнир во Лигата на шампионите, но во меѓувреме и понатаму постои неизвесност околу иднината на клубот. Има одредени поместувања, ветувања, меѓуоа засега нема ништо официјално, а тоа уште еднаш го потврди тренерот на

Парондо: Македонија, Скопје, навивачите – не смеат да загубат ваков клуб!

Парондо: Македонија, Скопје, навивачите – не смеат да загубат ваков клуб!

Додека Вардар се подготвува за Ф4-турнирот во Лигата на шамионите, Шпанците се интересираат за тимот бидејќи ќе ѝ биде противник на Барселона во полуфиналето во Келн. Во интервју за „Мундо Депортиво“, Роберто Гарсија Парондо уште еднаш ја повтори лошата ситуација во Вардар, потврдувајќи дека се појави надеж за спас. Она што Парондо го кажа на прес-конференцијата

Парондо за „Мундо Депортиво“: Шест, седум, осум месеци не сме виделе пари

Парондо за „Мундо Депортиво“: Шест, седум, осум месеци не сме виделе пари

Вардар уште една сезона е хит во ракометна Европа. Тимот кој сите го отпишаа пред почетокот на сезоната, надмоќно избори пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Архитектот на успехот Роберто Гарсија Парондо, на две недели пре почетокот на завршниот турнир во Келн, за „Мундо Депортиво“ проговорил за актуелната ситуација во клубот. „Подолго

Парондо: Македонија, Скопје и навивачите не можат да загубат ваков тим

Парондо: Македонија, Скопје и навивачите не можат да загубат ваков тим

Ситуацијата во Вардар и понатаму е неизвесна односно уште нема официјална потврда околу буџетот за следната сезона и иднината на клубот. Некои неофицијални информации веќе се познати и објавени, но мора да се почека да бидат и официјално потврдени. Затоа, пак, тренерот на Вардар, Роберто Парондо во изјава за шпанските медиуми има оптимистичка изјава

Парондо: Слушаме само ветувања, пари уште не сме виделе…

Парондо: Слушаме само ветувања, пари уште не сме виделе…

Роберто Гарсија Парондо е еден од најзаслужните за фантастичниот успех на Вардар со пласманот на фајналфор турнирот во Келн. Шпанецот дојде на местото на Раул Гонзалес, во ситуација кога клубот го напуштија клучните ракометари, но сепак успеа да состави силен колектив за „црвено-црните“ трета година по ред да бидат дел од завршниот турнир во Лигата

Парондо: Слушаме само ветувања, а пари уште не сме виделе…

Парондо: Слушаме само ветувања, а пари уште не сме виделе…

Роберто Гарсија Парондо е еден од најзаслужните за фантастичниот успех на Вардар со пласманот на фајналфор турнирот во Келн. Шпанецот дојде на местото на Раул Гонзалес, во ситуација кога клубот го напуштија клучните ракометари, но сепак успеа да состави силен колектив за „црвено-црните“ трета година по ред да бидат дел од завршниот турнир во Лигата

Парондо пред Ф4: Иднината на Вардар е многу комплицирана!

Парондо пред Ф4: Иднината на Вардар е многу комплицирана!

Парондо говореше во интервјуто за „Мундо Депортиво“ пред Фајнал фор турнирот и очекувањата во пресрет на настапот на „црвено-црните“ на завршницата во Келн. И Парондо потврди дека првиот човек на шампионот, Сергеј Самсоненко не може повеќе да го финансира клубот, за што можете повеќе да прочитате ТУКА – Иднината на Вардар во овој момент е многу комплицирана,