притисни ентер »

„Светското првенство за Македонија 'ќе почне' по мечот со Бахреин!“
„Светското првенство за Македонија 'ќе почне' по мечот со Бахреин!“

„Светското првенство за Македонија 'ќе почне' по мечот со Бахреин!“

И ова Светско првенство, како и на неколку претходно, стручен аналитичар на Спорт1 е поранешниот слектор Стевче Стефановски. Го поздравува победничкиот старт на Мундијалот, меѓутоа посочи и на неколку моменти кои препорачливо е да се поправат ако сакаме успех во иднина. За младите ова СП може да значи многу, да ги користиме повеќе Конечно после долги

Раул: Не ме прашувајте повеќе за млади и стари ракометари, за мене и Кире е млад!

Раул: Не ме прашувајте повеќе за млади и стари ракометари, за мене и Кире е млад!

По нашата победа над Јапонија со 38-29 на стартот на Мундијалот во Германија и Данска, селекторот Раул Гонзалес на новинарско прашање за тоа дали против Бахреин шанса ќе добијат младите ракометари, одговори дека за него нема таква поделба. „Секогаш ме прашувате за млади, млади, млади ракометари. За мене нема таква поделба, за мене има играчи што играат

Филип Лазаров: Не беше планирано, Раул реши да играме „7 на 6“!

Филип Лазаров: Не беше планирано, Раул реши да играме „7 на 6“!

Победата над Јапонија (38-29) влеа самодоверба во македонските ракометари во пресрет на следните, веројатно, уште потешки натпревари на СП во Германија и во Данска. Затоа не е важен само резултатот, туку и сликата за Македонија, нашата игра. Ракометарите се задоволни од својот настап, истовремено свесни за грешките на кои мора да се работи пред вториот

Раул: Не ги делете ракометарите на млади и стари, за мене Кире е млад!

Раул: Не ги делете ракометарите на млади и стари, за мене Кире е млад!

По победата против Јапонија , македонскиот селектор Раул Гонзалез зборуваше на официјалната прес-конференција. Шпанецот ги апострофираше добрите страни, но и потврди дека нивото на игра треба да се подобри. Победата од 38-29 годи и задоволува, но перфекционистот од Пиринеите имаше и зборови на внимателност. „Сакам да им честитам на моите ракометари

Македонија со победа од 9 разлика го почна Светското првенство во ракомет

Македонија со победа од 9 разлика го почна Светското првенство во ракомет

Со победа од 9 разлика против селекцијата на Јапонија, македонските ракометари го отворија светското првенство. По 60 минути игра во Минхен, црвено-жолтите славеа со 38-29. Најпрецизен во нашиот состав беше капитенот Кире Лазаров со 8 гола. По 7 имаа Стоилов и Мансков. Следниот меч Македонија го игра задутре против Бахреин.

Раул: Не ги делете ракометарите на млади и стари, за мене Кире е млад!

Раул: Не ги делете ракометарите на млади и стари, за мене Кире е млад!

По победата против Јапонија , македонскиот селектор Раул Гонзалез зборуваше на официјалната прес-конференција. Шпанецот ги апострофираше добрите страни, но и потврди дека нивото на игра треба да се подобри. Победата од 38-29 годи и задоволува, но перфекционистот од Пиринеите имаше и зборови на внимателност. „Сакам да им честитам на моите ракометари

Лазаров е главен кандидат за топ стрелец, ќе има 70-80 погодоци

Лазаров е главен кандидат за топ стрелец, ќе има 70-80 погодоци

Поранешните репрезентативци на Македонија пред почетокот на првенството одговараат на пет прашања поврзани со Светското првенство и со нашиот национален тим. Со нивните анализи ќе можете и вие да имате свој впечаток, а воедно и да знаете од кој ракометар колку да очекувате, но и да имате предвид кои селекции се фаворити. Ванчо Димовски е поранешен