притисни ентер »

Шмит: Додик под притисок се откажа од формирање на војска на РС
Шмит: Додик под притисок се откажа од формирање на војска на РС

Шмит: Додик под притисок се откажа од формирање на војска на РС

Високиот претставник на меѓународната заедница за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит изјави дека лидерот на босанските Срби, Милорад Додик под притисок се откажал формирање на војска на Република Српска

БОСНА СЀ УШТЕ СЕ ДВИЖИ КОН КРИЗА Политичка или воена, ќе се прелее на цел Балкан

БОСНА СЀ УШТЕ СЕ ДВИЖИ КОН КРИЗА Политичка или воена, ќе се прелее на цел Балкан

Највисокиот меѓународен функционер во Босна, Кристијан Шмит, рече дека заканите на српските сепаратисти дека ќе направат сопствена армија засега се смирени, но земјата и околниот регион сè уште одат кон криза и тоа без потребниот дипломатски надзор од САД и Европа, пишува Гардијан . Шмит, кој е поранешен германски министер, а има функција висок претставник

Столтенберг: Загрижува запаливата реторика на Милорад Додик

Столтенберг: Загрижува запаливата реторика на Милорад Додик

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја осуди, како што кажа, запаливата реторика на српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја осуди, како што кажа, запаливата реторика на српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик. „Загрижени сме поради ситуацијата во Босна и Херцеговина

Мистериозното патување на Милорад Додик: Се подготвува ли средба со Путин?

Мистериозното патување на Милорад Додик: Се подготвува ли средба со Путин?

Мистериозното патување на Милорад Додик: Се подготвува ли средба со Путин? Д.А Пред 2 минути Милорад Додик / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ Српскиот член на Претседателството на БиХ и лидер на СНСД, Милорад Додик, го најави своето заминување на важно патување, но не сакаше да ја открие дестинацијата на јавноста. Засега не се знае дали се работи за