притисни ентер »

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина 50. седница
По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина 50. седница

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина 50. седница

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако претходно пратениците од опозицијата, рекоа дека денеска нема да учествуваат во работата на Парламентот, поради тоа што не беа ставени како точка на дневен ред нивните предлог-одлуки за разрешување

Талат Џафери ја одби предлог-одлуката за разрешување на Филипче

Талат Џафери ја одби предлог-одлуката за разрешување на Филипче

Собранието не ја процесираше нацрт-одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за разрешување на Венко Филипче од функцијата министер за здравство. Како што истакна првиот човек на Собранието, Талат Џафери – без предлог од премиерот, не може да се разреши член на Владата. По ваквата одлука, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската сала и нема да учествува на 50-та

Пропадна обидот за разрешување на Филипче, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата

Пропадна обидот за разрешување на Филипче, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата

Embedded video for Пропадна обидот за разрешување на Филипче, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата Предлог одлуката за разрешување на министерот Филипче што ја поднесоа пратениците од ВМРО ДПМНЕ е одбиена како не основана. Пратеничката група од опозициската партија по истекот на двата дена рок кој му го дадоа на министерот Филипче сам да

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако претходно пратениците од опозицијата, рекоа дека денеска нема да учествуваат во работата на Парламентот, поради тоа што не беа ставени како точка на дневен ред нивните предлог-одлуки за разрешување

Кавга во Собранието поради Филипче, ВМРО-ДПМНЕ бара седница за разрешување, Џафери: Немам добиено оставка

Кавга во Собранието поради Филипче, ВМРО-ДПМНЕ бара седница за разрешување, Џафери: Немам добиено оставка

Жестока расправа во Собранието околу барањето на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница да се расправа за оставката на министерот за здравство Венко Филипче и тоа веднаш да се стави на дневниот ред. Немам јас добиено никаква оставка и немам што да ставам на дневен ред им одговори претседателот на Собранието Талат Џафери. „Оставката на член на Владата до претседателот

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако претходно пратениците од опозицијата, рекоа дека денеска нема да учествуваат во работата на Парламентот, поради тоа што не беа ставени како точка на дневен ред нивните предлог-одлуки за разрешување

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение велат дека „на Коалицијата ДУИ и СДСМ на чело со спикерот Талат Џафери помил им е на Венко Филипче отколку животите на граѓаните на Тетово“. „Денес Собранието на чело со Талат Џафери и мнозинството на СДСМ и ДУИ застана во целосна одбрана на Зоран Заев и Венко Филипче. Власта денес остана без мнозинство во Собранието

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако претходно пратениците од опозицијата, рекоа дека денеска нема да учествуваат во работата на Парламентот, поради тоа што не беа ставени како точка на дневен ред нивните предлог-одлуки за разрешување

Опозицијата ја напушти седницата, оставките на Филипче и Хасани не се на дневен ред на Собранието

Опозицијата ја напушти седницата, оставките на Филипче и Хасани не се на дневен ред на Собранието

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре  откако претходно пратениците од опозицијата најавија дека денеска нема да учествуваат во работата на парламентот, поради тоа што не беа ставени како точка на дневен ред нивните предлог-одлуки за разрешување на министерот