притисни ентер »

„Доста ширите лаги, коронавирусот нема да ги одложи ЛОИ во Токио“
„Доста ширите лаги, коронавирусот нема да ги одложи ЛОИ во Токио“

„Доста ширите лаги, коронавирусот нема да ги одложи ЛОИ во Токио“

Поради коронавирусот кој сè повеќе се шири на Истокот, голем број од странските медиуми објавија дека можно е одложување на најголемиот спортски настан за 2020 година – Летните олимписки игра во Токио. Но, Јоширо Мори, директорот на Летните Олимписки игри излезе јавно и ги демантираше сите пишувања, и потврди дека долгоочекуваниот настан ќе се одржи

Коронавирусот ја зеде првата жртва во Јапонија, засега нема план за откажување на ЛОИ 2020

Коронавирусот ја зеде првата жртва во Јапонија, засега нема план за откажување на ЛОИ 2020

Остануваат уште 160 дена до почетокот на најголемиот спортски настан во светот. Смртоносниот Коронавирус продолжува да се шири, а последните информации се дека и во Јапонија има најмалку една жртва, а повеќе луѓе се заразени. Без разлика што Коронавирусот има сè поголем замав и бројот на жртви расте, засега не се доведува во прашање одржувањето на

„Поради коронавирус ќе се откажат ЛОИ во Токио? Голема лага“

„Поради коронавирус ќе се откажат ЛОИ во Токио? Голема лага“

Директорот на Летните олимписки игри во Токио, Јоширо Мори ги демантираше пишувањата на некои медиуми дека најголемиот спортски настан во 2020 година ќе биде откажан поради коронавирусот. „По појавата на вирусот низ светот кружат голем број неодговорни лаги, а една од нив е дека ЛОИ нема да се оддржат. Јасно им порачуваме на сите кои сметаат на тоа

Олимписките игри во Токио нема да се откажат поради коронавирусот

Олимписките игри во Токио нема да се откажат поради коронавирусот

Токио, кое е организатор на Олимписките игри соопшти дека новиот коронавирус чие жариште е во Кина нема да се одрази врз одржувањето на спортскиот настан. Јоширо Мори , претседател на Комитетот за организација на Олимписките игри кои треба да се одржат за околу пет месеци од сега, рече дека не се согласуваат со одложување или откажување на игрите.