притисни ентер »

Курти: Борел и Лајчак беа синхронизирани со Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември
Курти: Борел и Лајчак беа синхронизирани со Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември

Курти: Борел и Лајчак беа синхронизирани со Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември

– Косовскиот премиер, Албин Курти вели дека шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел и посредникот во дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак биле синхронизирани и во координација со српскиот претседател, Александар Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната прес-конференција,

Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека неодамнешниот дијалог во Брисел не бил успешен поради Белград, кој го условуваше формирањето на Заедницата на српските општини, пред да се спроведат бриселскиот и охридскиот договор. Тој на прес-конференцијата рече дека ЗСО не може да биде услов за спроведување на договорот и дека прашањето мора

Курти за дијалогот во Брисел: Лајчак го претстави српскиот предлог како европски

Курти за дијалогот во Брисел: Лајчак го претстави српскиот предлог како европски

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека се надевал на подобар исход од дијалогот во Брисел и најави стратешки разговори со европските и американските партнери за тензичната ситуација на северот на Косово. Косовскиот премиер Аљбин Курти и неговиот заменик Бесник Бисљими денеска одржаа прес-конференција

ПЕТКОВИЌ: ЕУ за првпат соопшти дека Курти е виновен за неуспехот на дијалогот во Брисел

ПЕТКОВИЌ: ЕУ за првпат соопшти дека Курти е виновен за неуспехот на дијалогот во Брисел

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Петар Петковиќ за „РТС“ изјави дека иако разговорите во Брисел пропаднале, Белград може барем малку да биде задоволен, бидејќи во извештаите по средбата пишува дека Белград не е виновен, покажал конструктивност и дека одговорен е Албин Курти поради кого пропаднал дијалогот. Директорот на Канцеларијата

Курти за дијалогот во Брисел: Лајчак го претстави српскиот предлог како европски

Курти за дијалогот во Брисел: Лајчак го претстави српскиот предлог како европски

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека се надевал на подобар исход од дијалогот во Брисел и најави стратешки разговори со европските и американските партнери за тензичната ситуација на северот на Косово. Косовскиот премиер Аљбин Курти и неговиот заменик Бесник Бисљими денеска одржаа прес-конференција

Петковиќ: Курти е единствен виновник за неуспех на преговорите, тоа и Борел го потврди

Петковиќ: Курти е единствен виновник за неуспех на преговорите, тоа и Борел го потврди

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија во Владата на Србија, Петар Петковиќ, денеска изјави дека „премиерот на привремените институции на Приштина, Албин Курти“, со тоа што рекол дека не сака ни да започне со изработка на статутот за Заедницата на српски општини (ЗСО), јасно се изјаснил, така што секој може да види дека тој е оној кој не

Курти за дијалогот во Брисел: Лајчак го претстави српскиот предлог како европски

Курти за дијалогот во Брисел: Лајчак го претстави српскиот предлог како европски

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека се надевал на подобар исход од дијалогот во Брисел и најави стратешки разговори со европските и американските партнери за тензичната ситуација на северот на Косово. Косовскиот премиер Аљбин Курти и неговиот заменик Бесник Бисљими денеска одржаа прес-конференција

Петковиќ: Курти е единствен виновник за неуспех на преговорите, тоа и Борел го потврди

Петковиќ: Курти е единствен виновник за неуспех на преговорите, тоа и Борел го потврди

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија во Владата на Србија, Петар Петковиќ, денеска изјави дека „премиерот на привремените институции на Приштина, Албин Курти“, со тоа што рекол дека не сака ни да започне со изработка на статутот за Заедницата на српски општини (ЗСО), јасно се изјаснил, така што секој може да види дека тој е оној кој не