притисни ентер »

Слатки Крофни за појадок
Слатки Крофни за појадок

Слатки Крофни за појадок

Подготовка: 1. Во топлото млеко го ставаме квасецот, брашното, шеќерот. Промешуваме и оставаме на страна Од кога е активиран квасецот го ставаме во вангличка, додаваме жолчки, сол, ванила, кора од лимон, рум, путер и промешуваме. Постепено додаваме брашно и замесуваме меко тесто. Врз него ставаме 2,3 капки масло, го. Оставаме во вангличка, го покриваме

Направете домашни вкусни гевреци

Направете домашни вкусни гевреци

Направете домашни меки гевречиња кои се повкусни и од купените. Потребни состојки: 25 гр свеж квасец 50 гр стопен маргарин 1 јајце 2 лажици шеќер 1 лажичка сол 1 жолчка 2 лажици млеко 250 мл. млако млеко 500 гр брашно и плус по потреба. Начин на подготовка: Брашното го просејуваме. Во длабок сад го ставаме брашното и правиме во средината дупка, го

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Превкусни меки кифлички, идеални за појадок. Потребни состојки: 520 г брашно 1 сув квасец 1 и пол лажичка прашок за печиво 1 белка 1 лажица шеќер 250 мл млеко 30 г масло 80 г кисела павлака За премачкување: 1 жолчка, малку вода Семки по желба Начин на подготовка: Промешајте го брашното со сите суви состојки. Загрејте млеко и путер за да биде млако,

Најмеки кифли

Најмеки кифли

Подготовка: 1. Се става квасецот со малку млеко, брашно и шеќер да се активира. 2. Во длабок сад се става млекото, маслото и јогуртот. Овде се додава квасецот, солта и маслото. Се замесува тестото со постепено додавање на брашното. Се остава да се одмори 30мин. 3. Се премесува тестото и се дели на два дела. Од едниот дел се прават 5 топчиња. Секое