притисни ентер »

Катарецот Насер Ал-Атија четврти пат со титулата на Рели Дакар
Катарецот Насер Ал-Атија четврти пат со титулата на Рели Дакар

Катарецот Насер Ал-Атија четврти пат со титулата на Рели Дакар

Катарецот Насер Ал-Атија член на Тојота Газо ја освои својата четврта титула во автомобилска категорија на Рели Дакар кое се возеше 14 дена во Саудиска Арабија. Во претходните две години тој беше блиску до титулата, но оваа година во 44 издание на трката Ал Атија уште од стартот го презеде водството и го задржа до крај. По денешниот спринт на 164 километри

Катарецот Насер Ал-Атија четврти пат со титулата на Рели Дакар

Катарецот Насер Ал-Атија четврти пат со титулата на Рели Дакар

Катарецот Насер Ал-Атија член на Тојота Газо ја освои својата четврта титула во автомобилска категорија на Рели Дакар кое се возеше 14 дена во Саудиска Арабија. Во претходните две години тој беше блиску до титулата, но оваа година во 44 издание на трката Ал Атија уште од стартот го презеде водството и го задржа до крај. По денешниот спринт на 164 километри

Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар

Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар

Најславното светско рели, релито Дакар, заврши денеска во Саудиска Арабија. Победници на 44.издание на релито Дакар, во двете најважни категории, автомобили и мотоцикли, се Насер Ал-Атијах и Сем Сандерленд. За Ал-Атијах (Тојота) ова е четврта, а за Сандерленд (Гасг) втора титула на релито Дакар.

Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар

Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар

Најславното светско рели, релито Дакар, заврши денеска во Саудиска Арабија. Победници на 44.издание на релито Дакар, во двете најважни категории, автомобили и мотоцикли, се Насер Ал-Атијах и Сем Сандерленд. За Ал-Атијах (Тојота) ова е четврта, а за Сандерленд (Гасг) втора титула на релито Дакар. 🏆 @AlAttiyahN and @matthieubaumel won #Dakar2022 ! 👏

Дакар 2022 Камиони: Втора Дакар титула за Сотников, 1-2-3-4 победа на КАМАЗ

Дакар 2022 Камиони: Втора Дакар титула за Сотников, 1-2-3-4 победа на КАМАЗ

Втора Дакар титула за Сотников и КАМАЗ Последната кратка етапа од 164км не можеше многу да им влијае на натпреварувачите кои направија солидна предност во последните 11 етапи од Дакар Рели, но сепак не беше возможно било кој од нив да се опушти бидејќи трката трае до последниот сантиметар, а имињата не можат да се соопштат до преминување на самата

Катарецот Насер Ал-Атија четврти пат со титулата на Рели Дакар

Катарецот Насер Ал-Атија четврти пат со титулата на Рели Дакар

Катарецот Насер Ал-Атија член на Тојота Газо ја освои својата четврта титула во автомобилска категорија на Рели Дакар кое се возеше 14 дена во Саудиска Арабија. Во претходните две години тој беше блиску до титулата, но оваа година во 44 издание на трката Ал Атија уште од стартот го презеде водството и го задржа до крај. По денешниот спринт на 164 километри

Дакар 2022 Автомобили: Доминација на Ал-Атија до четврта титула на Дакар

Дакар 2022 Автомобили: Доминација на Ал-Атија до четврта титула на Дакар

Четвртата победа на Ал-Атија оваа година не дозволи никакви изненадувања како претходните две години. Оваа година со апсолутна доминација од почетокот до крајот на 44 издание на Дакар Рели, Катарскиот возач Насер Ал-Атија позади волан на новата Toyota Hilux T1+ дојде до четвртата титула победувајќи го Себастиен Леб за 27м46с. Ал-Атија имаше само две

Дакар 2022 Моторцикли: Втора Дакар победа за Сем Сандерленд

Дакар 2022 Моторцикли: Втора Дакар победа за Сем Сандерленд

Санерленд изјави дека втората победа му е послатка од првата, откако возачот на GasGas ја освои после пет години од првата Британскиот возач базиран во Дубаи, Сем Сандерленд успеа да дојде до победа после денешниот последен 12 ден од најтешкото рели на планетава во класата моторцикли. Тој успеа да го победи Пабло Кинтанила за 3м27с освојувајќи прва

Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар

Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар

Најславното светско рели, релито Дакар, заврши денеска во Саудиска Арабија. Победници на 44.издание на релито Дакар, во двете најважни категории, автомобили и мотоцикли, се Насер Ал-Атијах и Сем Сандерленд. За Ал-Атијах (Тојота) ова е четврта, а за Сандерленд (Гасг) втора титула на релито Дакар. 🏆 @AlAttiyahN and @matthieubaumel won #Dakar2022! 👏

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Карлос Саинц ја донесе и четвртата етапна победа оваа година за тимот на Audi Sport, иако германската марка на најтешкото и со најголеми предизвици рели натпреварување се трка со целосно електрични возила… Релито Дакар 2022 пристигна непосредно пред финалето, а претпоследната 11-та етапа му припадна на легендарниот Шпанец, Карлос Саинц (Carlos Sainz)