притисни ентер »

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот
Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Иако на фајнал фор турнирот од ЕХФ Лигата на шампионите во Келн повторно нема германски клуб на разочарување на домашната публика, ЕХФ купот сигурно завршува во Германија по полуфиналните натпревари. Кил со 32:26 (16:14) го совлада данскиот Холстебро, додека Фухсе Берлин со 24:20 (12:8) беше подобар од Порто, за двата клуба да закажат состанок во утрешното

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Иако на фајнал фор турнирот од ЕХФ Лигата на шампионите во Келн повторно нема германски клуб на разочарување на домашната публика, ЕХФ купот сигурно завршува во Германија по полуфиналните натпревари. Кил со 32:26 (16:14) го совлада данскиот Холстебро, додека Фухсе Берлин со 24:20 (12:8) беше подобар од Порто, за двата клуба да закажат состанок во утрешното

Фуксе Берлин закажа германско финале против Кил во ЕХФ купот

Фуксе Берлин закажа германско финале против Кил во ЕХФ купот

Фуксе Берлин е вториот финалист на фајнал-фор турнирот во ЕХФ купот, откако во полуфиналето го совлада Порто со 24-20. Натпреварот започна израмнето со одлична игра во одбраната од страна на двата тима. До резултат 7-7 се играше гол за гол, за во 25. минута со серија од 4 гола стигнаа до предност од 11-7. До крајот на полувремето, двата тима постигнаа

Фуксе Берлин го совлада Порто и против Кил ќе ја брани титулата во ЕХФ Купот

Фуксе Берлин го совлада Порто и против Кил ќе ја брани титулата во ЕХФ Купот

Во второто полуфинале од Ф4 завршницата на ЕХФ Купот, ракометарите на Фуксе Берлин во „Шпаркасен Арена“ го совладаа Порто со 24-20 (12-8) и обезбедија пласман во утрешното финале, со што добија можност да ја бранат титулата од минатата сезона. >>> ПОВРЗАНО - Кил прв финалист во ЕХФ Купот, „зебрите“ пресилни за Холстебро Германскиот тим од самиот почеток

Кил прв финалист на Ф4 во ракометниот ЕХФ куп

Кил прв финалист на Ф4 во ракометниот ЕХФ куп

Кил го совлада Холстебро со … и ја оправда фаворитската улога во првиот полуфинален натпревар на фајнал-форот во ЕХФ купот. Домаќините на турнирот во текот на целиот меч ја имаа предноста. Во првото полувреме данскиот претставник беше рамноправен противник, а на полувреме германскиот гигант замина со само два гола предност (16-14). Во второто полувреме

Кил прв финалист во ЕХФ Купот, „зебрите“ пресилни за Холстебро

Кил прв финалист во ЕХФ Купот, „зебрите“ пресилни за Холстебро

Домашниот тим на Кил е првиот финалист во ЕХФ Купот. „Зебрите“ на Алфред Гисласон во првото полуфинале го совладаа данскиот претставник Холстебро (26-32). Бундеслигашот одигра солидно прво полувреме во кое на крај можеше да жали што не го заврши со повисока разлика. Најзаслужен за водството на фаворитот беше разбранетиот Николас Ландин кој ја одржуваше

КУП НА ЕХФ: Кил не дозволи изненадување, ќе се бори за трофејот

КУП НА ЕХФ: Кил не дозволи изненадување, ќе се бори за трофејот

Домаќинот на завршниот турнир во Купот на ЕХФ, екипата на Кил, не дозволи изненадување во првото полуфинале против данскиот тим Холстебро. Данскиот тим водеше на стартот 3-1, но „зебрите“ брзо се вратија на 3-3, а по 4-4, во текот на првиот дел имаа и предност од четири голови во два наврати. Сепак на пауза, Кил имаше 14-16. Во вториот дел немаше никакви

Куп на ЕХФ: Кил на домашен терен бара шанса за евро-трофеј

Куп на ЕХФ: Кил на домашен терен бара шанса за евро-трофеј

Четирите екипи кои сезонава покажаа најмногу во Купот на ЕХФ денеска и утре во Кил ќе се пресметаат во обид да дојдат до титулата. Кил како домаќин добива најмногу шанси, но ништо не е сигурно така што секој од тимовите има свои шанси. Холстебро е предизвикувачот на „зебрите“, но јасно е дека ова ќе биде дуел на кој никој не смее предвреме да се прогласи

Кил апсолутен фаворит на домашниот Ф4 на ЕХФ Купот

Кил апсолутен фаворит на домашниот Ф4 на ЕХФ Купот

Попладнево во „Шпаркасе Арена“ во Кил почнува завршниот турнир на Купот на ЕХФ, второто по ранг натпреварување во Европа. Европа ќе добие победник и учесник на ИХФ Суперглоб, каде загарантирано место има Барселона како светски првак и победникот на Лигата на шампионите (завршниот турнир се игра на 1 и 2 јуни во Келн). „Шпаркасе Арена“ одамна е распродадена,

КУП НА ЕХФ: Фуксе Берлин донесе германско финале

КУП НА ЕХФ: Фуксе Берлин донесе германско финале

Ракометарите на Фуксе Берлин дојдоа до победа од 24:20 во второто полуфинале од Купот на ЕХФ и на тој начин си обезбедија место во утрешното финале каде што ќе има пресметка меѓу двата состави од Бундес лигата. Фуксе Берлин го реши натпреварот уште во првите 30 минути кога си обезбеди предност од четири гола. Имаше водство од 12:8 и овие четири гола