притисни ентер »

Серафимов: Желбата на Металург е поголема од искуството на Фајверс
Серафимов: Желбата на Металург е поголема од искуството на Фајверс

Серафимов: Желбата на Металург е поголема од искуството на Фајверс

ЕКИПА во Виена , Стеван Цаневски Ракометарите на Металург вечерва (20.45 часот) му гостуваат на тимот на Фајверс во обид да стигнат до првата победа во Лигата на Европа. Првата средба меѓу овие два тима во Скопје заврши без победник (33-33), но „металурзите“ се надеваат дека во Виена ќе успеат да го изненадат домашниот состав. Голем минус е неиграњето

Серафимов: Не дали можеме - мораме да играме подобро!

Серафимов: Не дали можеме - мораме да играме подобро!

Металург денеска го има последното гостување во Европската лига на ЕХФ, во Виена, кај екипата на АОН Фиверс. Тоа е единствениот од петте противници во групата, од кој досега не загуби и го освои единствениот бод на своја сметка. Предизвикот е, барем, да се повтори резултатот од Скоје (33-33) и вечерва од 20.45. По беспомошните порази во Плоцк, Металург

Серафимов: Со Тарабокија сме посилни, очекувам да бидеме топ во Суперлигата

Серафимов: Со Тарабокија сме посилни, очекувам да бидеме топ во Суперлигата

Металург вчера пристигна во Виена, каде вечерва со почеток во 20:45 часот, ќе го одигра натпреварот од деветтото коло на групната фаза на Лигата на Европа, против екипата на Фајверс. Дуелот меѓу овие две екипи во Скопје заврши со поделба на бодовите, а во Австрија Металург допатува без четворица свои ракометари. Но, Металург е подготвен да даде максимум за

Тарабокија: Со повеќе желба и борбеност можеме да се носиме со сите

Тарабокија: Со повеќе желба и борбеност можеме да се носиме со сите

Металург вечерва (20:45 часот) му гостува на Фиверс во меч од 9. коло во Европската лига. Првата средба во Скопје заврши без победник (33-33), но за разлика од тогаш, сега тимот од Автокоманда ќе биде некомплетен, ќе ги нема Хорват, Тодевски, Лазаревски и Маркоски. Марко Тарабокија, кој се врати во составот по коронавирусот, потенцира дека не е лесно

Металург гостува во Австрија, дали може до прва победа во Европа лигата на ЕХФ

Металург гостува во Австрија, дали може до прва победа во Европа лигата на ЕХФ

Ракометарите на Металург вечерва се среќаваат со екипата на Фиверс од Австрија, дуел од 9 коло во Европа лигата на ЕХФ. Двете екипи се во долниот дел од табелата, Металург е последен без ниту една победа, Фиверс има една против Тулуз. Металург досега запиша една нерешена и шест порази, против екипата од Австрија се надева на прва победа иако во тимот

Митиќ: Сакаме прва европска победа токму во Виена

Митиќ: Сакаме прва европска победа токму во Виена

ЕКИПА во Виена , Стеван Цаневски Ракометарите на Металург од денеска се во главниот град на Австрија, каде утревечер ќе излезат на мегдан против Фајверс, во обид да стигнат до првата европска победа сезонава. „Металурзите“ со враќањето на Тарабокија добија на дополнителен квалитет во нападот, а еден од оние кои прикажуваат одлични игри во последно

ТАРАБОКИЈА: Повеќе желба и борба и се е поинаку

ТАРАБОКИЈА: Повеќе желба и борба и се е поинаку

Од Виена за g-sport,mk - Ричи Ѓамовски Разликата од лошите дуели со Висла до мечот со Ч. медведи на кои се понадевавме и за добар резултат на Металург беше  - Марко Тарабокија. Во отсуство на Хорват кој нема да игра ниту против Австријците, Тарабокија ќе биде главиот играч и Х фактор на страната на Металург. „Во принцип знаеме ќе биде тешко. Видовме

Митиќ: Се трудам секој меч да бидам подобар од претходниот

Митиќ: Се трудам секој меч да бидам подобар од претходниот

Од Виена за g-sport.mk - Ричи Ѓамовски Ако треба да издвоиме една добра вест за Металург во Ковид сезоната, нема многу да мислиме. Ќе кажеме - Андреј Митиќ. Овој 20 годишен пивот, на почетокот на сезоната беше желба на неколку македонски суперлигаши, главно го бараа како позјамица со оглед на тоа дека првите две позиции на линијата беа резервирани