притисни ентер »

Убедливи победи на Голден Стејт и Хјустон
Убедливи победи на Голден Стејт и Хјустон

Убедливи победи на Голден Стејт и Хјустон

Шампионот Голден Стејт и екипата на Хјустон ги забележаа најубедливите победи на синоќешните дуели одиграни во НБА лигата. „Воините“ предводени од Томсон со 30, Кари кој постигна поен помалку и Дурант кој броеше до 22 поени, славеа триумф над Чикаго со 149-109. Џејмс Харден имаше трипл-дабл за Хјустон во победата над Кливленд со 141-113. Популарната

Стеф Кари ги поместува границите

Стеф Кари ги поместува границите

Плејмејкеот на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, стигна до третото место на вечната листа, на најдобрите шутери за три поени. Кари на натпреварот против Чикаго постигна пет тројки, односно 2.285 во кариерата. Со оглед на бројот на тројки што ги постигнува во текот на една сезона, прашање е кога Кари ќе ги мине на листата Реџи Милер (2.560) и Реј Ален

Кари продолжува со доминацијата – стигна до нов рекорд!

Кари продолжува со доминацијата – стигна до нов рекорд!

Голден Стејт Вориорс го декласираа Чикаго Булс со 146-109, а еден од најзаслужните за триумфот беше Стеф Кари. Еден од најдобрите кошаркари во НБА-лигата постигна 28 поени, а со својата трета тројка во третата четвртина стана трет најдобар кошаркар за постигнување тројки во историјата. Кари на вечната листа го премина Џејсон Тери, а на крајот стигна

Стеф Кари ги поместува границите

Стеф Кари ги поместува границите

Плејмејкеот на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, стигна до третото место на вечната листа, на најдобрите шутери за три поени. Кари на натпреварот против Чикаго постигна пет тројки, односно 2.285 во кариерата. Со оглед на бројот на тројки што ги постигнува во текот на една сезона, прашање е кога Кари ќе ги мине на листата Реџи Милер (2.560) и Реј Ален

Стеф Кари ги поместува границите

Стеф Кари ги поместува границите

Плејмејкеот на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, стигна до третото место на вечната листа, на најдобрите шутери за три поени. Кари на натпреварот против Чикаго постигна пет тројки, односно 2.285 во кариерата. Со оглед на бројот на тројки што ги постигнува во текот на една сезона, прашање е кога Кари ќе ги мине на листата Реџи Милер (2.560) и Реј Ален

Стеф Кари ги поместува границите

Стеф Кари ги поместува границите

Плејмејкеот на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, стигна до третото место на вечната листа, на најдобрите шутери за три поени. Кари на натпреварот против Чикаго постигна пет тројки, односно 2.285 во кариерата. Со оглед на бројот на тројки што ги постигнува во текот на една сезона, прашање е кога Кари ќе ги мине на листата Реџи Милер (2.560) и Реј Ален

Вориорс распалија, Стеф Кари влезе меѓу најдобрите тројкаши на сите времиња

Вориорс распалија, Стеф Кари влезе меѓу најдобрите тројкаши на сите времиња

Актуелниот шампион Голден Стејт Вориорс сезонава не игра на своето препознатливо ниво и не доминира како што тоа го правеше изминатите неколку сезони, но кога игра како што изиграа на последниот натпревар против Чикаго, никој нема никакви шанси против нив. Вориорс ги изрешетаа Булс со 146:109, постигнувајќи 149 поени само во регуларниот дел од натпреварот,

Кари стана трет најдобар тројкаш во историјата, Голден Стејт даде 146 поени

Кари стана трет најдобар тројкаш во историјата, Голден Стејт даде 146 поени

Актуелниот НБА-првак Голден Стејт Вориорс не се сезонава така уверливи како изминатите години, но ако играат како што знаат и како што демонстрираа синоќа, тогаш тешко дека некој може да ги сопре. Против Чикаго Булс дадоа дури 146 поени, а прва ѕвезда беше Стеф Кари со историскиот момент – стана трет тројкаш на сите времиња. Најдобар поедниец на тимот

ТРЕТ „ТРОЈКАШ": Кари го мина и Џејсон Тери на вечната листа

ТРЕТ „ТРОЈКАШ": Кари го мина и Џејсон Тери на вечната листа

Реј Ален и Реџи Милер се оние кои засега му стојат на патот на Кари да стане најдобар стрелец за три поени во историјата на НБА лигата. Откако во октомври 2018 го мина Пол Пирс на вечната листа стрелци за три поени во НБА лигата, три месеци подоцна плејот на Голден Стејт, Стив Кари, прави нов скок, односно влезе во „топ три" минувајќи го Џејсон Тери