притисни ентер »

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО
Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

– Косовската претседателка, Вјоса Османи денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вашингтон се сретна со албанскиот премиер Еди Рама, со кого, како што соопшти кабинетот на Османи, ги координирале позициите и напорите за членство на Косово во НАТО. Како што пренесува МИА, Османи и Рама разговарале за важноста од придвижување на Косово на евроатлантскиот

Зачестија средбите на Вјоса Османи со бугарските функционери

Зачестија средбите на Вјоса Османи со бугарските функционери

Косовските аспирации за членство во НАТО и поддршката за Косово од страна на Бугарија биле темите на средбата на претседателката на Косово, Вјоса Османи со бугарскиот премиер, Димитар Главчев на маргините на Самитот на НАТО во Вашингтон. Како што соопшти косовското Претседателство, Османи на средбата со Главчев истакнала дека Бугарија е непоколеблив

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Косовските аспирации за членство во НАТО и поддршката за Косово од страна на Бугарија биле темите на средбата на претседателката на Косово, Вјоса Османи со бугарскиот премиер, Димитар Главчев на маргините на Самитот на НАТО во Вашингтон. Како што соопшти косовското Претседателство, Османи на средбата со Главчев истакнала дека Бугарија е непоколеблив

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Косовските аспирации за членство во НАТО и поддршката за Косово од страна на Бугарија биле темите на средбата на претседателката на Косово, Вјоса Османи со бугарскиот премиер, Димитар Главчев на маргините на Самитот на НАТО во Вашингтон. Како што соопшти косовското Претседателство, Османи на средбата со Главчев истакнала дека Бугарија е непоколеблив

Бугарскиот В.Д. премиер со поддршка на Косово за НАТО

Бугарскиот В.Д. премиер со поддршка на Косово за НАТО

Претседателката на Косово Вјоса Османи по средбата со бугарскиот В.Д. бугарскиот премиер премиер Димитар Главчев во Вашингтон истакнала дека Бугарија е непоколеблив поддржувач на Косово во нејзините напори за зачленување во меѓународните организации, јави МИА. Средбата се случила на  на маргините на Самитот на НАТО во Вашингтон. „Во овој контекст се

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Како што соопшти косовското Претседателство, Османи на средбата со Главчев истакнала дека Бугарија е непоколеблив поддржувач на Косово во нејзините напори за зачленување во меѓународните организации. -Во овој контекст се разговараше и за аспирациите на Косово за членство во НАТО и за континуираната поддршка од нашите бугарски партнери, се вели во соопштението

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Како што соопшти косовското Претседателство, Османи на средбата со Главчев истакнала дека Бугарија е непоколеблив поддржувач на Косово во нејзините напори за зачленување во меѓународните организации. -Во овој контекст се разговараше и за аспирациите на Косово за членство во НАТО и за континуираната поддршка од нашите бугарски партнери, се вели во соопштението

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Османи со Главчев за косовските аспирации кон НАТО и бугарската поддршка за Косово

Како што соопшти косовското Претседателство, Османи на средбата со Главчев истакнала дека Бугарија е непоколеблив поддржувач на Косово во нејзините напори за зачленување во меѓународните организации. -Во овој контекст се разговараше и за аспирациите на Косово за членство во НАТО и за континуираната поддршка од нашите бугарски партнери, се вели во соопштението

(ПРЕГЛЕД НА ЦИВИЛ) Албански медиуми: Изборите во Химара никако да се одржат; Делегација со високи претставници на американското правосудство го посети СПАК; Косово и САД да останат во чекор за унапредување на нивната заедничка визија

(ПРЕГЛЕД НА ЦИВИЛ) Албански медиуми: Изборите во Химара никако да се одржат; Делегација со високи претставници на американското правосудство го посети СПАК; Косово и САД да останат во чекор за унапредување на нивната заедничка визија

Регулаторната комисија при Централната изборна комисија вчера не ги одобри процедуралните рокови за делумните избори за градоначалник во општина Химара. 3 члена од оваа комисија гласаа „за“, а останатите 2 гласаа против, јавуваат албанските медиуми. Американскиот помошник државен секретар Џејмс О’Брајан по средбата што ја имаше пред два дена со претседателката