притисни ентер »

По повеќе од 10 часа: Заврши средбата во Охрид

По повеќе од 10 часа: Заврши средбата во Охрид

реклама По повеќе од десет часа разговори во Охрид заврши средбата меѓу премиерот на Косово, Албин Курти, српскиот претседател Александар Вучиќ и претставниците на Европската унија, шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел и комисарот за дијалог Мирослав Лајчак. На средбата, со посредство на европски претставници, на дневен ред е планот за имплементација

Ковачевски заедно со новинарите го чека исходот од маратонската средба Вучиќ-Курти

Ковачевски заедно со новинарите го чека исходот од маратонската средба Вучиќ-Курти

Првата рунда од трилатералната средба траеше нешто повеќе од еден час, по што имаше кратка пауза. Втората рунда трае се уште, а како што објави Радио Слободна Евроопа повикувајќи се на дипломатски извори, Борел го откажал летот за враќање во Брисел Речиси десет часа трае втората рунда од заедничката средба на српскиот премиер Александар Вучиќ со косовскиот

По кратка пауза, продолжи средбата во Охрид

По кратка пауза, продолжи средбата во Охрид

реклама По втората пауза, во Охрид продолжи средбата меѓу премиерот на Косово, Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. На средбата, со посредство на европски претставници, на дневен ред е планот за имплементација на европскиот предлог за нормализација на односите. реклама Средбите во Охрид меѓу лидерите на Косово и Србија започнаа

ЗАСЕДНАА ВУЧИЌ, КУРТИ И ПОСРЕДНИЦИТЕ И НЕ ИМ СЕ СТАНУВА Можно ли е самитот во Охрид да заврши со изненадување?

ЗАСЕДНАА ВУЧИЌ, КУРТИ И ПОСРЕДНИЦИТЕ И НЕ ИМ СЕ СТАНУВА Можно ли е самитот во Охрид да заврши со изненадување?

Веќе со часови трае втората рунда од заедничката средба на српскиот премиер Александар Вучиќ со косовскиот премиер Албин Курти, на која посредуваат шефот на европската дипломатија Жозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Првата рунда од трилатералната средба траеше нешто повеќе од еден час, по што беше дадена

Трилатералка во Охрид: Ќе решат ли нешто Курти и Вучиќ?

Трилатералка во Охрид: Ќе решат ли нешто Курти и Вучиќ?

Фото: принтскрин Во Охрид попладнево почна трилатералната средба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, со претставниците на Европската унија, високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика, Жосеп Борел и специјалниот претставник на Брисел за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак.

Заврши првиот дел од трилатералната средба

Заврши првиот дел од трилатералната средба

Заврши првиот дел од трилатералната средба. По паузата, разговорите продолжија. По таа средба, за која не се знае колку ќе трае, се очекуваат одвоени обраќања на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, а предвидено е и Борел да одржи конференција за медиумите.