притисни ентер »

Падна одлука! Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција!
Падна одлука! Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција!

Падна одлука! Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција!

Групацијата Volkswagen донесе одлука. Новата фабрика ќе ја гради во Турција, а во неа ќе се произведуваат модели на автомобили од неколку марки, објави германскиот Automobilwoche. Надзорниот одбор на германската компанија деновиве ја избрал локацијата за новата фабрика која ќе биде изградена во близина на Измир. На овој начин, Турција „ја победи“ Бугарија,

Volkswagen одлучи новата мултибренд фабрика да ја гради во Турција

Volkswagen одлучи новата мултибренд фабрика да ја гради во Турција

Сега, по само некој ден, во јавноста се појавија информации според кои врз одлуката за избор на локацијата на фабриката најголемо влијание имала Катар. Овој притисок, државата Катар го направила поради тоа што поседува 14,6% од акциите во Групацијата и 17% од акциите со право на глас. Поради оваа позиција, а искористувајќи ги своите места во одборот

Падна одлука! Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција!

Падна одлука! Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција!

Надзорниот одбор на германската компанија деновиве ја избрал локацијата за новата фабрика која ќе биде изградена во близина на Измир. На овој начин, Турција „ја победи“ Бугарија, а Србија одамна не е во „игра“. Во фабриката ќе се произведуваат модели на Volkswagen, Škoda и Seat, со што треба да се ослободи притисокот врз производните капацитети на

Новата фабрика на Фолксваген заминува во Турција

Новата фабрика на Фолксваген заминува во Турција

Новата фабрика на Фолксваген, главно од брендот Шкода, ќе биде во Маниса, во близина на Измир. Според Ројтерс, 17% од големото претпријатие ќе бидат во сопственост на Катар. Емиратот од Персискиот залив поседува таков удел во германскиот концерн и се претпоставува дека властите во Доха одиграа важна улога во лобирањето каде да биде фабриката. Нема

Поради притисокот на Катар новата фабрика на Volkswagen ќе биде во Турција?

Поради притисокот на Катар новата фабрика на Volkswagen ќе биде во Турција?

Речиси сите германски медиуми ја пренесоа веста според која Volkswagen Групацијата одлучила новата мултибренд фабрика да ја гради во Турција. Сега, по само некој ден во јавноста се појавија информации според кои врз одлуката за избор на локацијата најголемо влијание имала Катар. Овој притисок, државата Катар го направила поради тоа што поседува 14

Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција

Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција

Долгата неизвесност околу локацијата за изградба на новата фабрика на Volkswagen заврши, пренесуваат германските медиуми. Тие откриваат дека истата ќе се изгради во Турција. Речиси една година трае изборот на локација за новата фабрика, а до последен момент најсериозни кандидати беа Бугарија и Србија. Претходно, во игра беше и Романија, а намери за

Volkswagen ја избра Турција за да гради фабрика, отпаднаа Србија и Бугарија

Volkswagen ја избра Турција за да гради фабрика, отпаднаа Србија и Бугарија

Надзорниот одбор на Volkswagen објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир. Очигледно, во новата фабрика во Турција ќе прават Škoda и Seat. Според неофицијални информации од светските медиуми, фабриката Volkswagen ќе произведува 350.000 возила годишно. Во последните неколку месеци се шпекулираше дека Volkswagen

Германските медиуми откриваат – Турција е дестинацијата за новата фабрика на VW

Германските медиуми откриваат – Турција е дестинацијата за новата фабрика на VW

Сапуницата околу локацијата за изградба на новата фабрика на Volkswagen заврши, пренесуваат германските медиуми кои откриваат дека истата ќе се изгради во Турција. Речиси една година трае изборот на локација за новата фабрика, а до последен момент најсериозни кандидати беа Бугарија и Србија. Претходно, во игра беа и Романија, а намери за привлекување

Македонија никогаш не била во игра за изградба на фабрика на Фолксваген

Македонија никогаш не била во игра за изградба на фабрика на Фолксваген

Надзорниот одбор на “Фолксваген” објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир, Турција. Според привчните информации, во новата фабрика во Турција ќе се произведуваат модели на Сеат и Шкода. Како што пренесува “Новости” преку неофицијални информации од светските медиуми, фабриката “Фолксваген” ќе произведува 350

Србија извиси, „Фолксваген“ ќе гради фабрика во Турција

Србија извиси, „Фолксваген“ ќе гради фабрика во Турција

Надзорниот одбор на “Фолксваген” објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир, Турција. Според привчните информации, во новата фабрика во Турција ќе се произведуваат модели на Сеат и Шкода. Како што пренесува “ Новости ” преку неофицијални информации од светските медиуми, фабриката “Фолксваген” ќе произведува