притисни ентер »

Лимон колач со кокос
Лимон колач со кокос

Лимон колач со кокос

Вистинско лесно уживање за љубителите на комбинацијата од лимон и кокос! 1. Путерот пенасто се мати со додавање шеќер во него. Додека се мати со миксерот, се додаваат јајцата едно по едно. Брашното, кокосовото брашно и пецивото се мешаат и се додаваат во смесата од путер и јајца. 2. На крај се додаваат сокот и кората од лимон и се заедно се мати кратко

Подгответе си превкусни палачинки со јаболка

Подгответе си превкусни палачинки со јаболка

СОСТОЈКИ: ЗА ПАЛАЧИНКИТЕ: – 1 чаша брашно – 2 лажици шеќер – 2 лажички пециво – 1/2 лажичка сол – 1 чаша млеко – 1 јајце – 2 лажици стопен путер – 1 лажица маслиново масло ЗА ПРЕЛИВ: – 2 мали или 1 големо јаболко – 1 лажичка нишесте – 1/2 лажичка цимет – 1/3 чаша јаворов сируп ПОДГОТОВКА: Измешајте го брашното со пецивото, шеќерот, солта и циметот

Идеален оброк за студените денови: Пилешка чорба

Идеален оброк за студените денови: Пилешка чорба

Пробајте го овој рецепт за пилешка бела чорба. Потребни состојки: 600 г пилешко бело месо 2 моркови Магдонос 100 г целер 3 компири 1 ловоров лист 2 лажички сол 1 лажичка бибер 2 лажици зачин по избор 2 жолтки 2 дл кисела павлака Сок од лимон 1,5 л вода Начин на подготовка: Исечете го пилешкото месо, ставете го во тенџере со 1,5 л вода, поклопете и

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Прво беби болоњезе

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Прво беби болоњезе

Потребно: 1 морков 50гр мелено месо 2 лажици доматен сос 1 лажица маслиново масло 2 раце интегрални макарони Свеж магдонос Подготовка: Во вода ставете ги макароните да се сварат додека не станат меки. Излупете и ситно изрендајте го морковот. Ставете во тавчето масло и пржете го заедно со месото додека местото не добие боја, но со постојано мешање.

Трикот на Гордон Ремзи за совршени палачинки: Ова е единствениот рецепт кој ви е потребен

Трикот на Гордон Ремзи за совршени палачинки: Ова е единствениот рецепт кој ви е потребен

Славниот британски готвач признава дека тајната на добрите палачинки се крие во добриот рецепт за смесата, како и правилниот начин на мешање на млекото. Во својот кулинарски арсенал, Ремзи има над 10-тина различни рецепти за подготовка на палачинки – од оние традиционалните, слатки и солени до разни зачински фантазии од јајца, брашно и млеко со егзотични

Вистинско задоволство: Пастичо макарони

Вистинско задоволство: Пастичо макарони

Состојки: 500 гр макарони 500 гр мелено месо 2 главици кромид 1 морков масло зачини по вкус, бибер, сол, оригано,мешан сув зачин кашкавал За сосот 3 лажици брашно масло или путер 150 мл млеко 250 гр кисело млеко или павлака Подготовка: Кромидот и морковот ситно сечкани ги пржите на масло. Додадете го месото и неколку минути пропржете да се соединат,

Празнични ванилици

Празнични ванилици

Познати и како гурабии овие слатки залачиња кои порано традиционално се приготвувале со маст, се неизбежен украс на трпезите околку божиќните празници. Едноставно неодоливи како и состојките од кои се приготвуваат-маст, шеќер и јатки. Постојат и посни верзии на овие слатки, ама овие со маст или путер се нешто посебно. Пригответе ги по овој рецепт,

Брзо и вкусно: Пилешка тава со прилог по ваш избор

Брзо и вкусно: Пилешка тава со прилог по ваш избор

СОСТОЈКИ – 500 г пилешко бело месо – 300 г маринирани печурки – 200 мл вода – 200 мл млеко – 200 мл бело вино – 1 филџан масло – 1 кесичка доматно пире – 1 павлака – сол, црн пипер, лаворов лист ПОДГОТОВКА Исечкајте го пилешкото месо на коцки, потоа додајте го маслото и кратко пржете го. Зачинете со малку сол и црн пипер. Додајте ги млекото, водата

Чоколаден Ролат

Чоколаден Ролат

1. Најпрво се прави филот со чоколада, за да се лади додека се спрема кората. 2. Слатката павлака се става во мал сад и се додава во него искршената чоколада. Ова се меша на најслаб оган цело време додека се растопи чоколадата. Може на најслаба рингла или над пареа. Садот се остава да се олади. 3. Кора- Се двојат жолчките од белките. Белките се матат

(Рецепт) Ќе ги обожавате: Направете ги уште денеска палачинките на светски познатиот готвач Гордон Ремзи

(Рецепт) Ќе ги обожавате: Направете ги уште денеска палачинките на светски познатиот готвач Гордон Ремзи

Славниот британски готвач признава дека тајната на добрите палачинки се крие во добриот рецепт за смесата, како и правилниот начин на мешање на млекото. Во својот кулинарски арсенал, Ремзи има над 10-тина различни рецепти за подготовка на палачинки – од оние традиционалните, слатки и солени до разни зачински фантазии од јајца, брашно и млеко со егзотични