притисни ентер »

„Миленичка“ на Лантимос е најдобар европски филм, сирискиот „За Сама“ го победи „Медена земја“ За најдобар документарец
„Миленичка“ на Лантимос е најдобар европски филм, сирискиот „За Сама“ го победи „Медена земја“ За најдобар документарец

„Миленичка“ на Лантимос е најдобар европски филм, сирискиот „За Сама“ го победи „Медена земја“ За најдобар документарец

„Миленичка“ на Јоргос Лантимос е најдобар филм, а сирискиот „За Сама“ на Ваад ал-Катеб и Едвард Ватс го победи македонскиот „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов во категоријата најдобар документарец на вечерашното доделување на наградите на Европската филмска академија (ЕФА) во Берлин.  „Медена земја“ е првиот македонски филм номиниран

„Медена земја“- најдобар документарец за 2019 според њујоршките филмски критичари

„Медена земја“- најдобар документарец за 2019 според њујоршките филмски критичари

Организацијата на филмски критичари од Њујорк (New York Film Critics Circle – NYFCC) го избра „Медена земја“ за најдобар документарен филм за 2019 година. Според изборот на NYFCC, најдобар филм во 2019 е „Ајришмен“ на Мартин Скорсезе. Свеченото доделување на наградите ќе се одржи на гала-вечер на 7 јануари во Њујорк. „Медена земја“ минатиот месец освои

Нујоркшките критичари:“Медена земја“ најдобриот документарец за 2019 година.

Нујоркшките критичари:“Медена земја“ најдобриот документарец за 2019 година.

Организацијата на филмски критичари од Њујорк  (New York Film Critics Circle – NYFCC) го избра „Медена земја“ (Honeyland) за најдобар документарен филм за 2019 година. Според изборот на NYFCC, најдобар филм во 2019 е „The Irishman“ на Мартин Скорсезе. Свеченото доделување на наградите ќе се одржи на гала-вечер на 7 јануари во Њујорк. „Медена земја“

Њујорк тајмс: ,,Медена земја,, е најдобар документарен филм во 2019

Њујорк тајмс: ,,Медена земја,, е најдобар документарен филм во 2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ е избран за најдобар филм во 2019 година според филмските критичари на „Њујорк тајмс“ . Филмот вчера доби награда и од Друштвото на њујоршки филмски критичари, кои го прогласија документарецот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е најдобар за 2019. „Замислен како владино-спонзорирано информативно

„Медена земја“ е најдобар филм за 2019 година според „Њујорк тајмс“

„Медена земја“ е најдобар филм за 2019 година според „Њујорк тајмс“

Режисерите на „Медена земја“, Тамара Котевска и Љубомир Стефанов се најдоа заедно со најпрестижни режисери како Мартин Скорсезе, Квентин Тарантино и Грета Гервиг и тоа на првото место на листата . „Започнат како владино-спонзорирано информативно видео, овој документарец не е ништо помалку од епична алегорија за животната средина во реалноста, и не

„Медена земја“ е најдобар филм за 2019 според „Њујорк тајмс“

„Медена земја“ е најдобар филм за 2019 според „Њујорк тајмс“

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ е избран за најдобар филм во 2019 година според филмските критичари на „Њујорк тајмс“ . Филмот вчера доби награда и од Друштвото на њујоршки филмски критичари, кои го прогласија документарецот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е најдобар за 2019. „Замислен како владино-спонзорирано информативно

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен филм за 2019 година на филмот „Медена земја“. Свеченото доделување на наградите ќе се одржи на Гала вечер на седми јануари во Њујорк. Документарецот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов денеска

„Медена земја“ е најдобар филм за 2019 според „Њујорк тајмс“

„Медена земја“ е најдобар филм за 2019 според „Њујорк тајмс“

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ е избран за најдобар филм во 2019 година според филмските критичари на „Њујорк тајмс“ . Филмот вчера доби награда и од Друштвото на њујоршки филмски критичари, кои го прогласија документарецот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е најдобар за 2019. „Замислен како владино-спонзорирано информативно

„Ирецот“ е најдобар филм за годинава, според њујоршките филмски критичари

„Ирецот“ е најдобар филм за годинава, според њујоршките филмски критичари

„Ирецот“ (The Irishman) на режисерот Мартин Скорсезе е прогласен за најдобар филм за 2019 година од страна на Организацијата на њујоршките филмски критичари. Џо Пеши е најдобар спореден глумец за истиот филм. Македонскиот документарен филм „Медена Земја“ ја доби наградата за најдобар документарец. Други поважни награди: Најдобра главна машка улога:

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен филм за 2019 година на филмот „Медена земја“. Свеченото доделување на наградите ќе се одржи на Гала вечер на седми јануари во Њујорк. Документарецот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов денеска