притисни ентер »

Македонските ракометари оптимисто пред мечот против Бахреин
Македонските ракометари оптимисто пред мечот против Бахреин

Македонските ракометари оптимисто пред мечот против Бахреин

Македонската ракометна репрезентација со прикажаната игра во убедливата победа против Јапонија со 38-29 покажа дека има добри решенија во нападот. Македонија е фаворит на утрешниот натпревар против Бахреин. Талески верува дека Бахреин е посилен противник од Јапонија, бидејќи има силна одбрана и високи ракометари. Македонија има позитивен резултат од

Филип Лазаров: За нас единствено мерило е како играме во очите на Раул

Филип Лазаров: За нас единствено мерило е како играме во очите на Раул

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Филип Лазаров е еден од најискусните во таборот на македонската репрезентација, значаен адут на Раул Гонзалес во периодите кога се игра „седум на шест“. Тој го постигна најубавиот гол на дуелот со Јапонија, по „цепелинот“ на асистенција на Кире Лазаров , но Филип е свесен дека се уште е прерано за било каква еуфорија

Митревски: Бахреин гледа шанса против нас, но работите зависат само од нас

Митревски: Бахреин гледа шанса против нас, но работите зависат само од нас

Вчера Борко блескаше против Јапонија и комплетно ја раздвижи одбраната, која постојано ја одржуваше будна, довикуваше, советуваше. Својата шанса ја чека и Николче Митревски, кој пренесе како националниот тим ја започна подготовката за натпреварот против Бахреин. „За натпреварот против Јапонија се подготвувавме доста долго и доста квалитетно. Крајниот

Раул не планира експерименти против Бахреин: Видов како одиграа против Шпанија

Раул не планира експерименти против Бахреин: Видов како одиграа против Шпанија

Раул Гонзалес даде изјава за новинарите за време на денешниот утрински тренинг кој го одработија нашите репрезентативци по стартната победа над Јапонија на Светското првенство, а повеќе од јасно е дека главна цел на тимот е утешниот меч со Бахреин кој мора да се добие по секоја цена. Шпанскиот стручњак останува до тезата дека националниот тим треба

Георгиевски: Бахреин е многу поагресивен во одбраната од Јапонија

Георгиевски: Бахреин е многу поагресивен во одбраната од Јапонија

Македонскиот ракометен тим претпладнево го одработе тренингот планиран за денеска, а потоа следува и тактичката подготовка за Бахреин. – Мислам дека утрешниот натпревар ќе биде многу поразличен. Бахреин е енигма, никогаш не сме играле против нив. Нема лесни ривали, сите играат ракомет. Ако не влеземе максимално, ќе имаме проблеми со секој ривал, без

Раул: Против Бахреин со респект, но фокусирани сме само на победа!

Раул: Против Бахреин со респект, но фокусирани сме само на победа!

Македонскиот селектор Раул Гонзалес видно задоволен по вчерашниот триумф над Јапонија, напоменува дека утре неговите момци ќе имаат уште потешка задача на дуелот со Бахреин. Арапската репрезентација има тотално различен начин на игра од Јапонија, па Раул Гозналес и неговиот помошник Парондо се наоѓаат пред ново искушение во однос на тактичките замисли

Митревски: Се зависи од нас, ако одиграме добро сигурно ќе победиме

Митревски: Се зависи од нас, ако одиграме добро сигурно ќе победиме

Никола Митревски пред дуелот со Бахреин вели дека треба да се поправат некои недостатоци во нашата игра. Првиот голман на нашата репрезентација, Борко Ристовски, вчера едноставно доминираше на дуелот со Јапонија. За дуелот со Бахреин селекторот Раул се надева дека ќе има повторно расположени голмани. Вториот избор на голманската позиција, Никола Митревски,

Македонија го одржа утринскиот тренинг

Македонија го одржа утринскиот тренинг

Македонската ракометна репрезентација утрово го одржа својот тренинг во „Олимпик хале“ во Минхен, пред утрешниот натпревар со Бахреин. „Жолто-црвените“ вчера остварија убедлива победа од 38-29 против тимот на Јапонија, но сепак остана впечатокот на стручната јавност дека треба да се поработи на одбраната. Бахреин е аутсајдер во групата и се очекува

Македонија го одржа утринскиот тренинг

Македонија го одржа утринскиот тренинг

Македонската ракометна репрезентација утрово го одржа својот тренинг во „Олимпик хале" во Минхен, пред утрешниот натпревар со Бахреин. „Жолто-црвените" вчера остварија убедлива победа од 38-29 против тимот на Јапонија, но сепак остана впечатокот на стручната јавност дека треба да се поработи на одбраната. Бахреин е аутсајдер во групата и се очекува

Македонија го одржа утринскиот тренинг

Македонија го одржа утринскиот тренинг

Македонската ракометна репрезентација утрово го одржа својот тренинг во „Олимпик хале" во Минхен, пред утрешниот натпревар со Бахреин. „Жолто-црвените" вчера остварија убедлива победа од 38-29 против тимот на Јапонија, но сепак остана впечатокот на стручната јавност дека треба да се поработи на одбраната. Бахреин е аутсајдер во групата и се очекува