притисни ентер »

Како првпат да играме кошарка…
Како првпат да играме кошарка…

Како првпат да играме кошарка…

FIBA Селекторот на македонската младинска репрезентација Дарко Радуловиќ е тотално разочаран од играта на своите кошаркари на стартот од Европското првенство Б-дивизија во Португалија. Како и не би бил, два натпревара загубени со вкупно 73 поени разлика, како да станува збор за тотално аматерска селекција. Шансите за четвртфинале се загубени, но мора

Богат викенд со настапи на младите македонски кошаркарски селекции

Богат викенд со настапи на младите македонски кошаркарски селекции

Четири млади македонски кошаркарски селекции денеска имаат свои настапи. На првенството за кошаркарки до 18 години што се одржува во Скопје, нашите јуниорки играат против Албанија. Ова е натпревар за пласман од 21 до 23.место, во кој македонските кошаркарки ќе ја бркаат првата победа на првенството, а со тоа ќе се обидат да го избегнат и последното

РАДУЛОВИЌ: Во оваа селекција нема ѕвезди, сите работат за колективот

РАДУЛОВИЌ: Во оваа селекција нема ѕвезди, сите работат за колективот

ФОТО: Александар Ристовски Предводникот на македонската младинска репрезентација трет пат ќе учествува на Европските првенства, но дебитира како селектор. Претходните две години Дарко Радуловиќ беше во стручниот штаб, прво на Мирко Петрески, а потоа на Никола Василев. Веќе 18 месеци е шеф на стручниот штаб на Вардар, со кого играше и во македонската

ТЕМЕЛКОВСКИ: Гарантирам борба до последниот атом

ТЕМЕЛКОВСКИ: Гарантирам борба до последниот атом

Македонската младинска репрезентација го почнува својот настап на Европското првенство Б-дивизија што ќе се одржи во Португалија. Селекцијата предводена од Дарко Радуловиќ во првото коло ќе се сретне со Белгија, а во групата се уште домаќинот, Словачка и Луксембург. Потребно е второ место за пласман во четвртфиналето. ФОТО: Александар Ристовски За