притисни ентер »

Собранието ги усвои уставните измени, Македонија Станува Република Северна Македонија
Собранието ги усвои уставните измени, Македонија Станува Република Северна Македонија

Собранието ги усвои уставните измени, Македонија Станува Република Северна Македонија

Со 81 глас „за“, Собранието денеска ги усвои уставните амандмани, што беше предвидено со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови тие станаа дел од Уставот. Станува збор за четири амандмани, со кои, меѓу другото, името на државата се менува од Република Македонија во Република Северна Македонија. Со амандманот 33, зборовите Република Македонија

Мицкоски: Зоран Заев ГОТОВ СИ!

Мицкоски: Зоран Заев ГОТОВ СИ!

Денеска во 14:00 часот лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  им се обрати на граѓаните. Во продолжение ви го презентираме целото обраќање во видео форма:

Македонија ги изгласа уставните измени, Преспанскиот договор оди на ратификација во Грција

Македонија ги изгласа уставните измени, Преспанскиот договор оди на ратификација во Грција

Македонското Собрание со 81 гласови ЗА вчера ги изгласа уставните измени кои произлегуваат во Преспанскиот договор. Со тоа Македонија ја исполни својата обврска од Договорот. Станува збор за четири амандмани, со кои, меѓу другото, името на државата се менува од Република Македонија во Република Северна Македонија. Со амандманот 33, зборовите Република

ОВА СЕ ПРАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО МЕНУВАА ИМЕТО: Луѓето кои ќе останат запишани на темната страна на македонската историја!

ОВА СЕ ПРАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО МЕНУВАА ИМЕТО: Луѓето кои ќе останат запишани на темната страна на македонската историја!

Во ова видео ги има сите осумдесет и еден пратеник кој гласаа за промена на уставното име на Република Македонија. Тие гласаа за „Северна“ Македонија! Имено, во текот на вечерните часови пратениците ги усвоја сите амандмани на уставот на Република Македонија. Погледнете

Прес конференција на Мицкоски во 14 часот

Прес конференција на Мицкоски во 14 часот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ќе одржи прес-конфренција. Од партијата информираат дека прес-конференцијата ќе се одржи во 14 часот во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. The post Прес конференција на Мицкоски во 14 часот appeared first on Ekonomski.mk .

Прес конференција на Мицкоски во 14 часот

Прес конференција на Мицкоски во 14 часот

Прес конференција на Мицкоски во 14 часот Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ќе одржи прес-конфренција. Од партијата информираат дека прес-конференцијата ќе се одржи во 14 часот во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

(Во живо) Обраќање на премиерот Заев по усвојувањето на уставните измени според Преспанскиот договор

(Во живо) Обраќање на премиерот Заев по усвојувањето на уставните измени според Преспанскиот договор

Премиерот Зоран Заев одржува прес конференција во Владата, по усвојувањето на уставните измени во Собранието, според Преспанскиот договор, со кои се отвораат вратите кон НАТО и кон ЕУ. Пратениците со двотретинско мнозинство од 81 пратеник вчера во рамки на 75. седница ги донесоа амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија,