притисни ентер »

Ердоган: 18.000 сириски бегалци преминаа во Европа
Ердоган: 18.000 сириски бегалци преминаа во Европа

Ердоган: 18.000 сириски бегалци преминаа во Европа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 18.000 бегалци и мигранти преминале од неговата земја во Европа, откако Турција ги отвори своите граници кон европските земји, пренесуваат агенциите. „Она што го сторивме вчера… Ја отворивме вратата. Нема да ја затвориме таа врата … Зошто? Бидејќи Европската унија треба да ги исполни своите ветувања

Ердоган: На границата со Европа има 18.000 мигранти, денес би можеле да бидат 30.000

Ердоган: На границата со Европа има 18.000 мигранти, денес би можеле да бидат 30.000

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата вети дека ќе им дозволи на бегалците да патуваат во Европа од Турција, додавајќи дека неговата земја не може повеќе да се справи со нови бранови на луѓе што бегаат од Сирија, опустошена од војната, пренесе АФП. „Што направивме вчера (петок)? Ние ги отворивме вратите““, рече Ердоган во Истанбул во

Турција ги отвори границите кон Европа, сириските бегалци тргнаа…

Турција ги отвори границите кон Европа, сириските бегалци тргнаа…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека границите на Турција кон Европа се отворени за мигрантите, а илјадници бегалци веќе сер на границата со Грција. Изјавата на на Ердоган е прва откако 33 турски војници беа убиени во воздушниот напад во Идлиб во четвртокот, по што неколку турски официјални лица изјавија дека Турција повеќе нема да ги

Ердоган: На границата со Европа има 18.000 мигранти, денес би можеле да бидат 30.000

Ердоган: На границата со Европа има 18.000 мигранти, денес би можеле да бидат 30.000

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата вети дека ќе им дозволи на бегалците да патуваат во Европа од Турција, додавајќи дека неговата земја не може повеќе да се справи со нови бранови на луѓе што бегаат од Сирија, опустошена од војната, пренесе АФП. „Што направивме вчера (петок)? Ние ги отворивме вратите““, рече Ердоган во Истанбул во

Ердоган: На границата со Европа има 18 илјади мигранти, денеска би можело да бидат 30 илјади

Ердоган: На границата со Европа има 18 илјади мигранти, денеска би можело да бидат 30 илјади

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата вети дека ќе им дозволи на бегалците да патуваат во Европа од Турција, додавајќи дека неговата земја не може повеќе да се справи со нови бранови на луѓе што бегаат од Сирија, пренесе АФП. – Што направивме вчера? Ние ги отворивме портите, рече Ердоган во Истанбул во првите коментари откако во четвртокот

На границата со Бугарија нема поголем прилив на бегалци од Турција

На границата со Бугарија нема поголем прилив на бегалци од Турција

Бугарскиот министер за внатрешни работи изјави дека денес немало поголем прилив на емигранти од Турција, и тоа по најавите од Анкара дека нема да ги спречува бегалците на патот кон Европа, јавува Ројтерс. Бугарскиот министер за внатрешни работи изјави дека денес немало поголем прилив на емигранти од Турција, и тоа по најавите од Анкара дека нема да

Борисов по телефонскиот разговор со Ердоган: Нема закана за Бугарија од мигрантите од Турција

Борисов по телефонскиот разговор со Ердоган: Нема закана за Бугарија од мигрантите од Турција

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска имаше телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кој двајцата лидери ја разгледале ситуацијата во Сирија и ситуацијата со мигрантите. Во текот на разговорот било расчистено дека во овој момент нема директна закана за Бугарија. Двајцата лидери се договориле во понеделник да оддржат и заедничка

Телефонски разговор на Ердоган и Трамп за Идлиб

Телефонски разговор на Ердоган и Трамп за Идлиб

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со американскиот претседател Доналд Трамп за Идлиб и за други регионални прашања, јави агенцијата Анадолија. Ердоган во телефонскиот разговор со Трамп „ја повтори решителноста на Турција да ги потисне режимските сили надвор од подрачјето дефинирано во Сочи“ јави агенцијата. Во исто време,

Телефонски разговор на Ердоган и Трамп за Идлиб

Телефонски разговор на Ердоган и Трамп за Идлиб

– Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со американскиот претседател Доналд Трамп за Идлиб и за други регионални прашања, јави агенцијата Анадолија. Ердоган во телефонскиот разговор со Трамп „ја повтори решителноста на Турција да ги потисне режимските сили надвор од подрачјето дефинирано во Сочи” јави агенцијата. Во исто време,

Сириски бегалци нагрнаа на границите на Грција и Бугарија

Сириски бегалци нагрнаа на границите на Грција и Бугарија

Стотици бегалци во Турција започнаа да пристигнуваат на границите на земјата со Грција и Бугарија во петокот, откако Анкара одеднаш посочи дека повеќе нема да го блокира нивниот премин кон Европа. Овој потег ги натера двете соседни држави да ги засилат своите граници, а нивните влади инсистираат дека нема да дозволат никој да влезе. Грчката полиција