притисни ентер »

Уставните измени денеска ќе се објават во службен весник, не е потребен потпис на Иванов
Уставните измени денеска ќе се објават во службен весник, не е потребен потпис на Иванов

Уставните измени денеска ќе се објават во службен весник, не е потребен потпис на Иванов

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидат објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање, за тоа што претседателот Ѓорге Иванов одбива да потпише ваква одлука, изјави дека

Заев веќе го употреби новото име – Република Северна Македонија

Заев веќе го употреби новото име – Република Северна Македонија

Горд на храброста на пратениците, свесен за горчината кај граѓаните, но и уверен во подобра иднина, премиерот Зоран Заев, на ден по усвојувањето на уставните измени, земјава веќе ја нарече Република Северна Македонија. „Да. Спомнав за да сватат граѓаните прво од устата на премиерот за сериозноста на одлуката која е донесена во нашиот парламент. Договорот

Заев веќе го употреби новото име – Република Северна Македонија

Заев веќе го употреби новото име – Република Северна Македонија

12 Jануари 2019 / 17:19 Горд на храброста на пратениците, свесен за горчината кај граѓаните, но и уверен во подобра иднина, премиерот Зоран Заев, на ден по усвојувањето на уставните измени, земјава веќе ја нарече Република Северна Македонија. „Да. Спомнав за да сватат граѓаните прво од устата на премиерот за сериозноста на одлуката која е донесена

Уставните измени денеска во Службен весник

Уставните измени денеска во Службен весник

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ќе испрати нота до грчкото МНР за да ги известат дека е завршен процесот. – Верувам дека уште на почетокот

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието  денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи  ќе испрати нота до грчкото МНР за да ги известат дека е завршен процесот. – Верувам дека уште на почетокот

Заев: За уставните измени, фала Богу, не треба потпис на Иванов

Заев: За уставните измени, фала Богу, не треба потпис на Иванов

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидта објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање, за тоа што претседателот Ѓорге Иванов одбива да потпише ваква одлука, изјави дека

Прво од устата на премиерот: Заев почна да го користи името Република Северна Македонија

Прво од устата на премиерот: Заев почна да го користи името Република Северна Македонија

На денешното прво обраќање пред јавноста на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, откако синоќа во Собранието беа изгласани уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото се менува името на Македонија во Република Северна Македонија, тој во повеќе наврати го употреби „новото“ име, иако уште не е стапен

Заев упати порака до Грција

Заев упати порака до Грција

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието  денеска ќе бидат објавени во Службен весник на РМ, по што според премиерот Зоран Заев на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи  ќе испрати нота до грчкото МНР за да ги известат дека е завршен процесот. – Договорот стапува во сила откако

Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ќе испрати нота до грчкото МНР за да ги известат дека е завршен процесот. – Верувам дека уште на почетокот