притисни ентер »

Ковачевски за инцидентот во бугарскиот клуб во Охрид: Ни требаат центри, а не клубови кои ќе предизвикуваат негативни емоции

Ковачевски за инцидентот во бугарскиот клуб во Охрид: Ни требаат центри, а не клубови кои ќе предизвикуваат негативни емоции

Фото: Емил Јовановиќ Потребни се културно – информативни центри кои што ќе ги зближуваат граѓаните на двете држави и двете држави, а не клубови кои ќе предизвикуваат негативни емоции. Нашите граѓани да бидат достоинствени, и да се однесуваат со европските манири, како на држава членка на НАТО и држава која има отворено преговори со ЕУ, порача денеска

Пендаровски ГО ОСУДИ НАПАДОТ на клубот „Цар Борис Трети„ и бара ИСТРАГА

Пендаровски ГО ОСУДИ НАПАДОТ на клубот „Цар Борис Трети„ и бара ИСТРАГА

Претседателот Стево Пендаровски го осуди вчерашниот напад со огнено оружје на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Пендаровски очекува надлежните институции да спроведат брза и детална истрага, преземање на сите мерки, со цел расчистување на случајот и одговорност за сторителите. Македонската амбасадорка во Софија, Агнеза Руси-Поповска денеска

Пендаровски ГО ОСУДИ НАПАДОТ на клубот „Цар Борис Трети„ и бара ИСТРАГА

Пендаровски ГО ОСУДИ НАПАДОТ на клубот „Цар Борис Трети„ и бара ИСТРАГА

Претседателот Стево Пендаровски го осуди вчерашниот напад со огнено оружје на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Пендаровски очекува надлежните институции да спроведат брза и детална истрага, преземање на сите мерки, со цел расчистување на случајот и одговорност за сторителите. Македонската амбасадорка во Софија, Агнеза Руси-Поповска денеска

МВР за оштетувањето на канцеларијата на здружението „Цар Борис Трети“

МВР за оштетувањето на канцеларијата на здружението „Цар Борис Трети“

На 23.11.2022 година во 19:12 часот во СВР Охрид било пријавено оштетување на стакло на канцеларијата на здружението „Цар Борис Трети“ лоцирана во трговски центар на бул.„Македонски Просветители“ во Охрид. Полициски екипи при СВР Охрид излегоа на местото на настанот, при што било утврдено дека на стаклото од надворешната врата и стаклото од излогот

МВР за оштетувањето на канцеларијата на здружението „Цар Борис Трети“

МВР за оштетувањето на канцеларијата на здружението „Цар Борис Трети“

На 23.11.2022 година во 19:12 часот во СВР Охрид било пријавено оштетување на стакло на канцеларијата на здружението „Цар Борис Трети“ лоцирана во трговски центар на бул.„Македонски Просветители“ во Охрид. Полициски екипи при СВР Охрид излегоа на местото на настанот, при што било утврдено дека на стаклото од надворешната врата и стаклото од излогот

Осуда за оштетувањето на бугарскиот клуб во Охрид, полицијата презема мерки

Осуда за оштетувањето на бугарскиот клуб во Охрид, полицијата презема мерки

Синоќа околу 19 часот во СВР Охрид било пријавено оштетување на стакло на канцеларијата на здружението „Цар Борис Трети“ во Охрид. Полициски екипи излегле на терен при што било утврдено дека на стаклото од надворешната врата и стаклото од излогот на канцеларијата има две оштетувања направени од оружје. По насоки на јавен обвинител полицијата презема

Ковачевски бара да се однесуваме европски, да не ги напаѓаме бугарските клубови

Ковачевски бара да се однесуваме европски, да не ги напаѓаме бугарските клубови

Потребни се културно – информативни центри кои што ќе ги зближуваат граѓаните на двете држави и двете држави, а не клубови кои ќе предизвикуваат негативни емоции. Нашите граѓани да бидат достоинствени, и да се однесуваат со европските манири, како на држава членка на НАТО и држава која има отворено преговори со ЕУ, порача денеска премиерот Димитар

Зошто охридските Бугари чекале цел ден да го пријават пукањето во ,,Цар Борис Трети”

Зошто охридските Бугари чекале цел ден да го пријават пукањето во ,,Цар Борис Трети”

Извори во криминалистичката полиција во МВР сугерираат новинарите да истражат зошто членовите на бугарскиот фашистички клуб Цар Борис Трети чекале цели 24 часа пред да го пријават инцидентот. Изворот кој добро го познава случајот и има увид во собраните докази од охридската Крим техника вели дека случајот смрди на ,,местенка” со цел членови една клубот